Erişilebilirlik

Trump Charlottesville’deki Olaylara Yeterince Tepki Vermemekle Eleştiriliyor


Başkan Donald Trump Charlottesville’de beyazların üstünlüğünü savunanların gösterisinde yaşanan şiddete yeterince tepki vermediği gerekçesiyle eleştirilerin hedefinde.

Virginia’da, Charlottesville’deki gösteride bir aracın gösteriyi protesto edenlerin üzerine sürmesi sonucu 32 yaşında bir kadın hayatını kaybetmiş, 19 kişi de yaralanmıştı.

Trump, olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada ‘pek çok tarafın sergilediği nefret, bağnazlık ve şiddeti’ kınadığını söylemişti.

Trump, konuşmasında beyazların üstünlüğünü savunanlardan bahsetmemişti.

Trump’a hem partisinden hem de Demokratlardan tepki var.

Cumhuriyetçi Senatör Cory Gardner, “Sayın Başkan, şeytanı ismiyle söylemeliyiz” dedi ve “Bunlar beyazların üstünlüğünü savunanlar ve bu iç terör” ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisi Demokrat lideri Nancy Pelosi de, “Trump’ın birçok tarafın şiddetinden bahsetmesi beyazların üstünlüğünü savunanların ülkemizdeki utanç verici gerçekliğini gözardı ediyor” dedi.

Bazı uzmanlar Trump’ın başkan seçilmesinin Amerika genelinde aşırı sağa yeniden enerji kazandırdığı düşüncesinde.

'Güney Hukuk Merkezi' adlı insan hakları kuruluşu Trump’ın Beyaz Saray’da oturmasının kendisini Amerika’nın beyaz insanın ülkesi olduğu düşüncesinde şampiyon gören aşırı sağı güçlendirdiğini kaydetti.

Beyaz Saray’dan açıklama

Gelen eleştiriler üzerine Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Trump’ın şiddeti kınamasının Ku Klux Klan ve neo-Nazi gruplarını da kapsadığı belirtildi.

Beyaz Saray açıklamasında, “Başkan açıklamasında kuvvetlice şiddetin tümünü kınamıştır, fanatizm,nefret ve tabi ki buna beyazların üstünlüğünü savunanlarla, Ku Klux Klan, neo-Naziler ve bütün aşırı gruplar dahildir” denildi.

Heather Heyer

Bu arada Cumartesi günkü olayda hayatını kaybedenin 32 yaşındaki Heather Heyer olduğu açıklandı. Olaylarda 19 kişi de yaralanmıştı.

Aralarında neo-Naziler ve Ku Klux Klan üyelerinin de bulunduğu beyazların üstünlüğünü savunan yüzlerce kişi Cumartesi günü Amerika iç savaşında köleliği destekleyen güney tarafının generallerinden birinin heykelinin kaldırılması planını protesto etmek için biraraya gelmiş, beyazların üstünlüğünü savunanların gösterisini protesto etmek isteyen grup da bölgede gösteri düzenlemişti.

İki grup arasında çatışmalar yaşanmış, 20 yaşında Ohio’dan James Fields kullandığı aracı beyazların üstünlüğünü savunanların gösterisini protesto edenlerin üzerine sürmüştü.

James Fields ikinci derece cinayetten tutuklandı. Federal Soruşturma Bürosu FBI da olayla ilgili olarak ‘vatandaşlık hakkı’ soruşturması açtı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG