Erişilebilirlik

Trump Bölge Ülkelerinin Katar Kararında Payı Olduğunu Düşünüyor


Amerika Başkanı Donald Trump Suudi Arabistan liderliğinde 7 ülkenin Katar ile diplomatik ilişkileri kesmesini attığı tweetlerle değerlendirdi. Trump, iki hafta önce bölgeye yaptığı ziyaretin meyvasını verdiği düşüncesinde.

Amerika Başkanı, bölgeye seyahati sırasında radikal ideolojiye kaynak sağlanmaması konusunda uyarıda bulunduğunu ve liderlerin Katar’ı işaret ettiğini kaydetti.

Trump, “Ortadoğu’ya son ziyaretimde Radikal İdeoloji’ye daha fazla kaynak yaratılmamalı dedim. Liderler Katar’ı işaret etti-bakın” ifadelerini kullandı.

Trump “Kral ve 50 ülkeyle yaptığımız Suudi Arabistan ziyaretinin işe yaradığını görmek güzel. Radikalizmin mali destekleri konusunda sert bir tutum alacaklarını söylediler ve herşey Katar’ı işaret ediyordu. Belki de bu terörizm korkusu için sonun başlangıcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Suudi Bakan: Katar bir karar vermek zorunda

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı yaşanan kriz ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan El Cübeyir, "Yettiyse yetti. Katar, Hamas ve Müslüman Kardeşler gibi gruplara destek vermeyi durdurmak zorunda" dedi. Suudi bakan ayrıca amaçlarının Katar'a zarar vermek olmadığını ancak Katar'ın da bir karar vermek zorunda olduğunu söyledi.

Katar Dışişleri Bakanı: Bize Yöneltilen Suçlamalar Çelişkilerle Dolu

CNN International Televizyonu'nun yayınına katılan El Thani Suudi Arabistan ve diğer ülkeler tarafından kendilerine yöneltilen suçlamalara yanıt verdi. El Thani "Bize yöneltilen suçlamalar çelişkilerle dolu çünkü bizim hem İran'ı desteklediğimizi hem de Suriye'de radikal gruplarfa destek verdiğimiz söylüyorlar. Benzer şekilde Yemen'de Huutileri desteklediğimizi söylüyorlar diğer yandan da Suudi Arabistan'da Müslüman Kardeşler'e destek verdiğimiz iddia ediyorlar. Ayrıca bizim Suudi Arabistan'da muhalefete destek verdiğimiz iddiası da tamamen yalan" dedi.

Katar Dışişleri Bakanı bugüne dek Katar ve Suudi güvenlik güçleri ve istihbarat birimlerinin de Suudi Arabistan'ın güvenliği için ortaklaşa çalıştıklarını söyledi. Katar'ın iddia edilenenin aksine El Nusra, El Kaide ya da bir başka örgüte destek vermediğini söyleyen El Thani, Katar'ın Suriye'de de müttefikleri ile birlikte Suriye muhalefetine destek verdiğini belirtti.

Katarlı bakan tüm bu iddia ve suçlamaların yanlış bilgilere dayandığını bunun da asıl kaynağının resmi haber ajansının bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğraması ve ele geçirilmesinden sonra olduğunu ifade etti. El Thani resmi haber ajansının korsanlar tarafından ele geçirildiği FBI tarafından da doğrulandı dedi.

El Thani Hamas'ın Katar'da bir siyasi ofisi bulunduğunu bu ofise Hamas yöneticilerinin gelip gittiğini ama bunun Amerika'nın da içinde bulunduğu uluslararası çabaların bir parçası olduğunu belirtti. Müslüman Kardeşler'e destek iddialarını da reddeden bakan "Bizim Müslüman Kardeşler grubu ile bir bağımız yok biz bir devletiz dolayısıyla ilişkilerimiz sadece devletlerledir" dedi.

Katar Konusunda Kuveyt Arabulucu

Kuveyt Katar ile komşuları arasındaki krizde arabulucu oluyor. Konuyla ilgili açıklamayı Katar’ın dışişleri bakanı yaptı.

Katar Dışişleri Bakanı, Şeyh Muhammed Bin Abdulrahman El Tani, Şeyh Tamim bin Hamad El Tani’nin Kuveyt Emiri’nden telefon aldığını ve krizin çözülmesi için zaman istediğini söyledi.

Bununla birlikte Dışişleri Bakanı, Katar’ın içişlerine karışma ve isteklerini empoze etmeye çalışmalarını reddettiklerini söyledi.

Kuveyt Emiri ile Katar Emiri arasındaki telefon görüşmesi Suudi bir heyetin Kuveyt’teki temaslarının ardından geldi Umman’dan bir diplomat da Katar’da. Suudi heyetin Kral Salman’dan bir mesaj getirdiği belirtiliyor.

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikler, Yemen, Maldivler Katar ile diplomatik ilişkileri kesme kararı almıştı.

Söz konusu ülkeler Katar’ı teröre destek vermekle suçluyor. Katar, aşırıcılara destek verdiği suçlamalarını reddediyor. Batılı yetkililer ise Suriye’de el-Kaide’nin kolu olan bir dönem Nusra Cephesi olarak bilinen gruba destek vermekle suçluyor.

Gelişme, Amerika Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinden iki hafta sonra gerçekleşti. Gelişmeler üzerine Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’e uçuşları ikinci bir açıklamaya kadar askıya aldı.

Suudi Arabistan da Katar Havayolları’nın uçuş lisansını iptal edeceğini açıkladı. Suudi yetkililer Katar bayraklı gemilerin de limanlarına demirlemesini yasakladı. Katar Havayolları’nın Avrupa’ya Türkiye ve İran üzerinden uçacağı belirtiliyor

Gelişmenin ardından Katar’da halk marketlere akın etti, raflar boşaldı.

Katar'da Raflar Boşaldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:40 0:00

Katar’da çalışan yabancılar da endişeli. Katar’da çok sayıda Mısırlı çalışıyor ve ailelerine para gönderiyorlar. Kahire, Katar’daki Mısırlıların durumunda şimdilik bir değişimin olmadığını söyledi.

Türkiye de devrede

Krizin aşılması için Türkiye de devrede. Fransa Cumhubaşkanı Macron Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bölge liderleri ile yürüttüğü telefon diplomasisinin ardından Başbakan Binali Yıldırım da Katar ve komşuları arasındaki sorunların diyalog yoluyla çözülmesi için çaba sarfedeceklerinin mesajını verdi.

Yıldırım'dan Katar Mesajı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00

1991’deki Irak savaşından buyana bölgedeki en büyük diplomatic krizin merkezindeki Katar’da büyük bir Amerikan askeri üssü ve 10 bin Amerikan askeri bulunuyor. Katar, IŞİD’e karşı savaşta önemli bir üs.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG