Erişilebilirlik

Trump'a Bin Ladin Operasyonu Tepkisi


Başkan Donald Trump Pazar günü Fox News kanalına verdiği röportajda hem kendisini daha önce eleştiren ve Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyona komuta eden emekli amiral Bill McRaven'ı hedef almış hem de Pakistan'a yüklenmişti.

Amerika’nın Irak savaşında Saddam Hüseyin’in devrildiği operasyona ve daha sonra da 2011 yılında Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyona komuta eden McRaven, Trump için “İyi bir lider diğerleri için iyi bir örnek teşkil eder. İyi bir lider diğerlerinin refahını ve iyiliğini kendisinden önce düşünür. Sizin liderliğiniz ise bu özellikleri pek göstermiyor. Siz eylemlerinizle bizi çocuklarımızın gözleri önünde utandırdınız, uluslararası arenada bizi aşağıladınız ve en kötüsü bizi bir ulus olarak böldünüz” ifadelerini kullanmıştı.

Fox News'dan Chris Wallace'a konuşan Trump önce 2011 yılında Pakistan’da El Kaide’nin eski lideri Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonu yöneten komutanın Hillary Clinton hayranı ve Obama destekçisi olduğunu iddia etti.

Trump emekli komutanı Usame Bin Ladin’in yerinin tespitinde geç kalmakla suçladı.“Usame bin Ladin’i daha erken yakalasaydık daha güzel olmaz mıydı? Güzel güzel Pakistan’da, askeri akademinin yanı başında yaşıyordu. Pakistan’da herkes onun orada olduğunu biliyordu” dedi.

Trump, emekli generali eleştirdiği aynı röportajda Pakistan'a da yüklenmiş, "Pakistan'a yılda 1.3 milyar dolar para ödüyoruz. Bin Ladin orada yaşıtordu. Pakistan'a destek veriyoruz, yılda 1.3 milyar dolar veriyoruz, bu arada artık vermiyoruz. Bu yardımı sonlandırdım çünkü bizim için hiçbir şey yapmıyorlar. Tek bir şey bile yapmıyorlar" diye konuşmuştu.

Trump: Pakistan bizim için hiçbir şey yapmıyor

Trump eleştirilerini Twitter üzerinden de sürdürdü. Bin Ladin'in öldürüldüğü Pakistan için "Artık milyar dolarlar vermiyoruz. Paramızı alıp bizim için hiçbir şey yapmıyorlar. Bin Ladin en büyük örneği" ifadelerini kullandı. Trump “Afganistan da bunun bir diğer örneği. Amerika Birleşik Devletleri’nden alıp karşılığında hiçbir şey vermeyen ülkelerden. Artık bu son buluyor” diye yazdı.

Pakistan Başbakanı: Trump Pakistan'ın yarasına tuz basmıştır

Pakistan Başbakanı İmran Han'dan Trump'a yanıt geldi. Twitter üzerinden bir dizi mesaj paylaşan Pakistan Başbakanı, Trump'ın Pakistan'ın terörle savaşa sunduğu katkıyı yanlış yansıttığını savundu, 11 Eylül saldırılarında herhangi bir Pakistan vatandaşının rolü olmadığına ancak ülkesinin bölgede terörle mücadeleye katkı yaptığına dikkat çekti.

Pakistan Başbakanı, ülkesinde on binlerce kişinin hayatını kaybettiğini ve Pakistan'ın terörle mücadeleye 123 milyar dolar harcadığını savundu. Imran Han, "Amerika Pakistan'ı günah keçisi ilan etmek yerine, 140 bin NATO askeri ve 250 bin Afgan askeri ve Afganistgan'daki savaş için 1 trilyon dolar harcanmasına rağmen Taliban'ın neden daha güçlü olduğuna ilişkin ciddi bir değerlendirme yapmalı" diye yazdı.

Pakistan Başbakanı, Trump'ın Twitter mesajları sonrasında bir mesaj daha paylaştı. Imran Han, "Trump'ın gerçeği yansıtmayan iddiaları, kaybedilen hayatlar ve ekonomik maliyet göz önüne alındığında Pakistan'ın Amerika'nın terörle savaşta aldığı yaraya tuz basmıştır. Kendisinin tarihsel gerçeklerle ilgili bilgilendirmesi gerekmektedir. Pakistan Amerika'nın savaşını vermekten yeterince muzdarip olmuştur. Şimdi kendi halkımız ve çıkarlarımız için en iyisini yapacağız" ifadelerini kullandı.

Eski CIA Başkanı: Başkan Trump özür borçludur

Trump Fox News kanalına verdiği röportajda ve Twitter mesajlarında Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda geç kalındığını ima eden eleştirilerini sürdürmüş, operasyona komuta eden Amiral Bill McRaven'ı da hedef almıştı. Trump, emekli komutanı Hillary Clinton hayranı olarak nitelemişti.

Amiral McRavensa "Ben Hillary Clinton ya da bir başkasına destek vermedim. Hem Başkan Obama'nın hem de Başkan Bush'ın hayranıyım. Her ikisi için de çalıştım. Siyas partilerinden bağımsız olarak makamın onuruna arka çıkan bütün başkanların hayranıyım" dedi. Emekli komutan Trump'ın medyaya tavrını eleştirdiği sözlerinin arkasında durduğunu vurguladı, "İnsanların özgür basın ve ifade özgürlüğü hakkına zarar verirseniz, Anayasayı tehdit ediyorsunuz demektir" dedi.

Usame Bin Ladin'in Pakistan'da öldürüldüğü operasyon sırasında CIA Başkanı olan Leon Panetta da yazılı bir açıklama yaptı.

Panetta yazılı açıklamada, "Başkan Trump, ulusumuzun tarihindeki en önemli terörle mücadele operasyonlarından birini planlayan ve icra eden Amiral McRaven, özel operasyon kuvvetleri ve istihbarat yetkililerine özür borçludur. Ülkemize yönelik 11 Eylül saldırılarından sorumlu terörist Bin Ladin'in yakalandığı operasyon El Kaide'ye inen büyük bir darbe ve aynı zamanda 50 yıllık kamu hizmetim boyunca gördüğüm en iyi cesaret örneklerinden biridir" ifadelerini kullandı.

XS
SM
MD
LG