Erişilebilirlik

Trump Beyaz Saray'da Altı Ayı Geride Bıraktı


Donald Trump

Yarın Başkan Donald Trump için önemli bir gün. Trump 6 ay önce Kongre’nin merdivenlerinde yemin ederek görevine başladı. Kendisinin “Amerikan katliamı” olarak tanımladığı, fabrikaların kepenk kapattığı ve insanların yoksulluğa saplanıp kaldığı durumdan ülkeyi kurtarma sözü vererek görevine başladı.

Trump yemin törenindeki konuşmasında “Boş konuşmanın zamanı doldu. Şimdi artık harekete geçme zamanı geldi” demişti.

Donald Trump Amerikan tarihinin en tartışmalı başlangıcını yaptı. Bu duruma yol açanlarsa; ilk günden başlayan protestolar, tartışmalı Twitter mesajları, düşük destek oranları ve Rusya ile Trump’ın seçim kampanyasında yer alan kişiler arasında gizli bir anlaşma olabileceğine dair soruşturmaydı.

Kazançlar ve Kayıplar

Trump’ın bazı erken başarıları oldu. Başkan Trump, Cumhuriyetçiler’in karşı çıktığı bazı Obama dönemi uygulamalarını kaldıracak başkanlık kararnameleri imzaladı.

Trump ayrıca Senato’nun muhafazakar yargıç Neil Gorsuch’ın Anayasa Mahkemesi üyeliğini onaylaması ile birlikte kampanyasındaki önemli taahhütlerinden birini yerine getirmiş oldu.

Ama bazı önemli kayıpları da oldu. Trump ve Cumhuriyetçi parti, Obama’nın önde gelen icraatlarından biri olan sağlık yasasını kaldırma konusunda sert bir engel ile karşılaştılar. Bu durum uzun yıllardır yasanın kaldırılmasını isteyen muhafazakarlar için ciddi bir hayal kırıklığı oldu.

Kongre sağlık yasası konusu ile boğuşurken Trump’ın vergi reformu ve altyapı harcamaları gibi diğer öncelikleri rafa kaldırılmış oldu.

Anket sıkıntısı

Trump’ın kamuoyu yoklamalarında görülen desteği tarihin en düşük değerlerinde. Real Clear Politics olarak adlandırılan ve çeşitli anketlerin ortalamasını gösteren sonuçlara göre Trump’ın politikalarına onay verenlerin oranı yüzde 40, karşı çıkanların oranı ise yüzde 54. Virginia Üniversitesi’nde Kyle Kondik “Yeni göreve başlamış bir başkan için Trump’a destek oranları tarihin en düşük seviyesinde. Genel olarak başkan seçildiğinizde bir nevi balayı döneminiz olur ancak Trump’ta böyle bir dönem olmadı” diyor.

Trump daha başkanlığının ilk gününde protestolarla karşı karşıya kaldı. Ancak Kondik yaşadığı tüm sorunlara rağmen Trump’a destek verenlerin tavrında bir değişiklik olmadığını bu oranın yüzde 80 ve üzerinde olduğunu söylüyor. NBC televizyonu ve Wall Street Journal gazetesi tarafından yapılan son bir kamuoyu yoklamasına göreyse, Trump’ın Kasım ayındaki seçimlerde Hillary Clinton’ı yendiği bazı bölgelerde destek kaybına uğramaya başladığı görülüyor.

Rusya gölgesi

Rusya’nın geçen yılki seçimlere müdahale ettiği iddiasından başka hiçbir şey Trump yönetiminin üzerine bu kadar büyük bir kara bulut gibi çökemezdi. Bununla ilgili soruşturmaya Başkan, sürekli “cadı avı” deyip duruyor.

Görevdeki aylık süresi boyunca Trump sık sık internetten çıkışlar yaptı. Bunları hem Twitter’dan, hem de kendisine destek verenlere hitap ettiği mitinglerde dile getirdi. Bu ayın başlarında Washington’da destekçilerine konuşurken Trump, “Yalancı haber medyası bizi Beyaz Saray’a ulaşmaktan alıkoymaya çalıştı. Ama günün sonunda ben Başkan oldum ve onlar kaybettiler” dedi.

Trump’ın FBI Direktörü Mayıs ayında kovması ile birlikte Rusya davası hız kazandı. Bu durum özel savcı olarak Robert Mueller’ın FBI’ın başına atanmasına neden oldu.

Oğul Trump’ın e-postaları

Dava, Donald Trump Jr.’ın kendisine Hillary Clinton’a zarar verecek bilgiler vadeden Rus avukatla buluşmasını gösteren epostaların ortaya çıkması ile yeni bir boyut kazandı.

Demokratlar Trump için muhalefet tamtamlarını çalmaya devam ediyorlar ve Rusya konusundaki endişeler artıyor. Senato’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Demokrat Partili Senatör Chuck Schumer “Ortaya çıkan bu bilgiler Başkan ve yönetim tarafından sürekli olarak dayatılan ‘Trump kampanyasındakilerin Ruslar’la herhangi bir işbirliği ya da gizli anlaşması yoktur’ iddialarının da sonu oluyor” yorumunu yaptı.

Gidilecek yol

Rusya meselesine eğilmek Trump’ın Kongre’de asıl gündeme getirmek istediği konuların önündeki ciddi bir engel durumundaydı. Ancak bazı uzmanlara göre bu durum değişebilir. Partilerüstü Politika Merkezi’nden John Fortier “Başkan’ın performansını değerlendirmek için sanırım 6 ay yeterli bir süre değildir. Kanun yapmak genelde daha uzun zaman alır” dedi.

6 aylık süre boyunca Donald Trump’ın Washington’a bir hareket ve kargaşa getirdiği konusunda hemfikir olmayan neredeyse yok. Ancak pek çok uzmana göre Trump’ın söz verdiği değişimler içerikten çok bir tarz olarak kaldı. Kyle Kodik, “Trump yönetimi daha yolun çok başında ve daha gidilecek uzun bir yol var. Başkan için hala bir şeyi düzeltme ya da batırmak için zaman var” diyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG