Erişilebilirlik

‘Trump Başkan Olursa Ekonomi Küçülür’


Washington’daki muhafazakar eğilimli ekonomi araştırmaları kuruluşu American Action Forum, Cumhuriyetçi aday Donald Trump’un, 11 milyondan fazla yasadışı göçmeni sınırdışı etme sözünü tutması halinde Amerikan ekonomisinde %2’lik daralmaya neden olacağını öne sürdü.

American Action Forum, çoğu Meksika ve Orta Amerika ülkelerinden gelen göçmenlerin 7 milyonunun çalıştığını, bunların ekonomiden dışlanmasının senelik milli hasılanın 381 ile 623 milyar dolar azalmasına neden olacağı görüşünü savundu.

Araştırma kuruluşu, göçmenlerin istihdam piyasasından çıkarılması sonrasında birçok pozisyonun boş kalacağını ve özellikle de tarım, inşaat ve turizm sektörünün olumsuz etkileneceğini belirtti.

American Action Forum Douglas Holtz-Eakin “Donald Trump’ın söylediklerini uygulamak mümkün değil,” diyor.

American Action Forum daha önce de, 11 milyon insanı sınırdışı etmenin Amerika’ya 20 yıl içinde 400 ile 600 milyar dolarlık bir yük oluşturacağını bildirmişti.

American Action Forum, planın Trump’ın bahsettiği gibi iki yıl içinde yürürlüğe konulması durumunda federal dairelerin binlerce yeni memur işe alarak göçmenleri tutuklamak ve göçmenlik mahkemelerine teslim ettikten sonra ülkelerine göndermek zorunda kalacağını açıkladı.

Trump, Cumhuriyetçi adaylar arasında, yasadışı göçmenleri sınır dışı etme ve Meksika sınırına aşılamaz bir duvar örme vaatleriyle ön plana çıkmıştı. Trump ayrıca, muhtemel terör saldırılarını engelleme adına Müslümanlar’ın geçici olarak ülkeye girişinin engelleneceğini söylemişti.

Trump’un önerileri Cumhuriyetçi seçmen tarafından destek gördü. Trump, Indiana’daki ön seçim galibiyetinden sonra Kasım’daki başkanlık seçimlerinde parti adaylığını elde etti.

Ancak, büyük olasılıkla Demokrat Parti’nin adayı olacak Hillary Clinton, Trump’ın göçmenlik önerilerinin hepsine karşı çıkıyor. Bu nedenle konunun seçim sürecinde tekrar gündeme gelmesi bekleniyor.

Pew Araştırma Merkezi’nin yeni bir araştırması, Amerikalı seçmenlerin ülkenin dünyadaki rolü hakkında endişe duyduğunu ve halkın yüzde 57’sinin, Amerika’nın kendi sorunlarına öncelik vermesinin diğer ülkelerin kendi başlarının çaresine bakmalarının doğru olduğunu düşündüğünü ortaya koydu.

Pew araştırmasına göre her 10 Amerikalı’dan 4’ü, Amerika’nın dünya sorunlarını çözmek için çok fazla yardım sağladığını söylerken, bu oran Trump destekçileri arasında yüzde 54’e çıkıyor.

Ankete katılan yarısı Amerika’nın küresel ekonominin parçası olmasının kötü olduğunu çünkü bunun Amerikan ürünlerine yeni pazarlar yaratmak yerine ücretlerin düşmesine ve iş kaybına yol açtığını dile getiriyor. Trump destekçileri arasında böyle düşünenlerin oranı ise yüzde 65.

XS
SM
MD
LG