Erişilebilirlik

Trump: ‘Azil Gündeme Gelirse Yüksek Mahkeme’ye Giderim’


Başkan Trump'ın kazandığı 2016 seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği iddialarını araştıran ancak somut bir kanıtın yer almadığı Mueller raporuyla ilgili tartışmaların ardı arkası kesilmiyor.

Trump, Demokrat Partililer’in azil sürecini başlatmaya çalışması durumunda, mücadelesini ABD Anayasa Mahkemesi’nde sürdüreceğini açıkladı.

ABD Başkanı ayrıca, eski ya da halihazırda görevlerini sürdüren Beyaz Saray danışmanlarının, raporla ilgili olarak Kongre komisyonlarında ifade vermelerine karşı olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, kendisine yönelik azil sürecini başlatmak konusunda bölünen Demokrat Parti’ye Twitter hesabından mesaj verdi. Trump, “Trump’tan nefret edenler ve öfkeli Demokrat Partililerce, sınırsız bir bütçeyle (35 milyon Dolar) kaleme alınsa da Mueller raporu beni zarar veremedi. YANLIŞ BİR ŞEY YAPMADIM. Eğer partizan Demokratlar beni azletmeye kalkarsa önce Yüksek Mahkeme’ye giderim” dedi.

Ortada ağır bir suç ya da kabahat olmadığını, hiçbir suç işlemediğini yazan Trump, Demokrat Partililer’in suçlu olduğunu savundu. ABD Başkanı, “Tüm suçları sahtekar Hillary, Demokrat Partililer, Demokrat Parti Ulusal Komitesi ve kirli polisler işledi. Mueller’i bekledik ve KAZANDIK. Demokratlar en son Kongre’den medet umuyor” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı dün de Washington Post gazetesine verdiği mülakatta, Mueller raporuyla ilgili Kongre komisyonlarındaki olası oturumlar için işbirliği yapmayacağının sinyalini verdi. Trump, Beyaz Saray’da eskiden çalışmış ya da şu anda çalışan danışmanların, komisyonlarda ifade vermesine karşı olduğunu söyledi.

Gazete Trump’ın, “İnsanların bir parti önünde ifade vermesini istemiyorum. Çünkü ifade verirlerse bu, o anlama gelecek. Bu meseleyi daha da uzatmaya gerek yok zira Kongre çok fazla partizan, tarafsız değil” dedi. Demokrat Partililer, geçen Kasım ayındaki ara seçimlerde Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu sağlamıştı.

Ancak Başkan Trump, Beyaz Saray danışmanlarının Kongre'de ifade vermelerini engelleme yetkisini kullanıp kullanmama konusunda bir karara varmadığını da belirtti.

XS
SM
MD
LG