Erişilebilirlik

Trump Başkanlığının İlk Günü Asya-Pasifik Ortaklığı’ndan Çıkıyor


Amerika başkanı seçilen Donald Trump, göreve başladığı ilk gün Amerika’yı Trans Pasifik Yatırım Ortaklığı’ndan (TPP) çekeceğini söyledi.

Trump, Youtube’da yayınlanan konuşmasında Trans Pasifik Ortaklığı’nı Amerika için ‘muhtemel felaket’ olarak niteledi.

Trump, Amerika’ya iş ve sanayiyi geri getirmek için adil ikili anlaşmalar için müzakere edeceklerini kaydetti.

Trump kampanyası boyunca 12 ülkeyi kapsayan Trans Pasifik Ortaklığı’na ve Kanada ile Meksika’nın içinde olduğu Amerikan Serbest Ticaret Anlaşması’na (NAFTA) karşı çıktı. Trump, Amerika’nın yararına yeni anlaşmalar yapacağını belirtti.

Asya Pasifik Ortaklığı ülkeleri sözkonusu anlaşmayı Şubat 2016’da imzalamış, amaçlarını iş olanakları yaratmak ve sürdürülebilir ekonomik gelişmeyi bütün ülkeler için sağlamak olarak açıklamıştı.

Başkan Barack Obama anlaşmayı desteklemiş ama Kongre gerekli onayı vermemişti.

Amerika’nın desteği olmadan Asya Pasifik Ortaklığı’nın yürürlüğe girmesi olanaksız. Zira, anlaşmanın söz konusu 12 ülke ya da bütün ülkelerin yüzde 85 üretimini sağlayan 6 ülke tarafından onaylanması gerekiyor. Amerika olmadan yüzde 85 oranına ulaşılamıyor.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Amerika olmadan Asya Pasifik Ortaklığı’nın bir anlamı olmadığını söyledi.

Abe, “Bu yarar dengesini bozacak, yeniden müzakere imkansız” dedi.

Yeni Zelanda Başbakanı John Key, Trump’ın duruşunun hayal kırıklığı yarattığını söyledi ancak alternatifler olduğunu, geri kalan 11 ülkenin kendi anlaşmalarını yapabileceğini söyledi.

Key, “Asya-Pasifik Ortaklığı’na karşı kampanya yürüttü, ama Amerika bir ada değil, orda oturup dünyanın geri kalanıyla ticaret yapmayacağım diyemez” dedi.

Obama yönetimi Asya-Pasifik Ortaklığı’nın asgari ücretler, çalışma koşulları ve çocuk işçiliğine karşı duruşuyla yeni standartlar getirdiği için Amerika ve diğer 11 ülkenin yararına olduğunu düşünüyordu.

Trump’ın Pazartesi günkü açıklamasında Amerika-Meksika sınırına duvar inşa etme projesinden bahsetmedi.

Trump, Çalışma Bakanlığı’ndan Amerikalı çalışanların sayısını azaltan vize programlarının ihlallerini araştırmasını isteyeceğini ve Savunma Bakanlığı’ndan ülkeyi siber ve diğer saldırılarından korumasını isteyeceğini kaydetti.

Trump, geçiş takımının çok etkili bir şekilde çalıştığını da vurguladı.

Trump, Salı günü Şükran Günü tatili için New York’tan ayrılıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG