Erişilebilirlik

Trump Arayı Açarken Sanders Farkı Kapatıyor


Amerika’da başkanlık yarışı hızlanırken, son anketler, Cumhuriyetçi aday adayı Donald Trump’ın iki rakibi karşısındaki ezici üstünlüğünü korurken, Vermon Senatörü Bernie Sanders’ın Demokrat cephenin lideri Hillary Clinton ile arasındaki farkı kapatmaya başladığını gösteriyor.

NBC News ve Survey Monkey ortak anketine göre, Cumhuriyetçi seçmenden yüzde 48 oranında destek alan Trump’ı yüzde 27 ile Teksas Senatörü Ted Cruz ve yüzde 18 ile Ohio Valisi John Kasich izliyor.

Trump, Temmuz ayında yapılacak Cumhuriyetçi Parti kurultayı öncesinde aday adaylarının kazanması gereken delege sayısı açısından da açık ara farkla önde gidiyor. Ancak acemi siyasetçi ve bir zamanların televizyon starı Trump’ın, kurultaya kadar yeterli delege sayısına ulaşıp ulaşamayacağı belirsizliğini koruyor. Eğer Trump yeterli sayıda delege toplayamazsa, başkan adayının belirlenmesi için kurultayda oylama yapılması bekleniyor.

Aynı ankette, Demokrat aday adayı Clinton ve rakibi Sanders arasındaki farkın yüzde 6’ya düştüğü görülüyor. Demokrat seçmen Clinton’a yüzde 49, Sanders’a ise yüzde 43 oranında destek veriyor.

Kendisini sosyalist demokrat olarak tanımlayan ve seçim kampanyasını ülkedeki gelir eşitsizliği temeline oturtan Sanders, son önseçimlerde Clinton karşısında üç eyalette zafer kazandı. Ancak son dönemdeki başarısına rağmen Sanders’ın yeterli delege sayısına ulaşarak Temmuz ayında yapılacak Demokrat Parti kurultayında aday gösterilmesi çok zor görünüyor.

Anketlere göre Trump Cumhuriyetçi cephede önde gitse de, Amerikalılar’ın üçte ikisi Trump’ın başkan olmasını istemiyor. Clinton ve Cruz hakkında olumsuz düşünen çok sayıda Amerikalı olsa da, hiçbiri Trump kadar tepki çekmiyor. Buna karşın, Amerikan halkı Sanders ve Kasich hakkında daha olumlu düşünüyor.

Sırada bugün Wisconsin eyaletinde yapılacak ön seçimler var. Anketler, ülkenin ortabatı bölgesindeki bu eyalette Trump ve Cruz’un başabaş gittiğini gösteriyor. Demokrat cephedeyse, Clinton, çok az farkla Sancders’ın önünde görünüyor.

Temmuz’daki parti kurultaylarında belirlenecek iki başkan adayı, Kasım’daki seçimlerde karşı karşıya gelecek. Seçimlerin galibi, Ocak 2017’de görevi süresi bitecek olan Başkan Barack Obama’nın yerine geçecek.

Yeni anketler, Trump ve Clinton‘ın Kasım seçimlerinde karşı karşıya gelmesi halinde, Clinton’ın Trump’ı yenilgiye uğratacağını gösteriyor. Bu da, Beyaz Saray’ı Demokratlar’ın elinden almaya çalışan Cumhuriyetçiler’i kaygılandırıyor. Ayrıca anketler, Clinton’ın Cruz’u da yeneceğini, ancak Kasich karşısında kaybedeceğini ortaya koyuyor. Anketlere göre, Sanders’ın da Trump ve Cruz’la gireceği bir çekişmeden zaferle çıkması, ancak Kasich’e yenik düşmesi bekleniyor.

Temmuz’daki kurultaya kadar yeterli delege sayısına ulaşması imkansız olan Kasich’in matematiksel açıdan Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olma şansı yok. Ancak Kasich, Trump ve Cruz’un ilk tur oylamadan zaferle çıkmamasını ve böylece ikinci tur oylamaya gidilmesini umuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG