Erişilebilirlik

Trump 'Adaleti Engelliyor' İddialarına Öfkeli


Trump 'Adaleti Engelliyor' İddialarına Öfkeli
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Başkan Trump, adaleti engelleyip engellemediğinin ortaya çıkarılması için özel savcı Robert Mueller’ın yürüttüğü Rusya soruşturması kapsamına alınmasını sert bir dille eleştirdi. Kongre’deki Cumhuriyetçi Partililer, soruşturmayla ilgili olarak savunma durumuna geçen Trump’a destek vermeye devam ediyor.

Başkan Donald Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, Cumhuriyetçi Partili Kongre üyelerinin katıldığı beyzbol antremanına düzenlenen silahlı saldırıda yaralananlara ‘geçmiş olsun’ dedi: ”Bu ülkedeki iyi yürekli insanlar, Scalise ailesine sevgi ve destek mesajlarını iletiyor.”

Ancak Trump, Twitter’da bambaşka bir havaya büründü ve Rusya soruşturmasının kapsamının adaleti engelleme olasılığını da içerecek şekilde genişletilmesine öfkeli bir yanıt verdi.

Başkan Trump, soruşturmayı, ”Amerikan siyasi tarihinin en büyük cadı avı” olarak niteledi.

Rusya soruşturmasıyla ilgili olarak haftalardır savunmada olan Trump, destek için siyasi tabanına yöneliyor: ”Bildiğiniz gibi kuşatma altındayız. Bunu anlıyorsunuz. Ama bunun altından daha büyük ve daha güçlü şekilde kalkacağız.”

Demokrat Parti ise Trump Yönetimi’ne Rusya konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Elijah Cummings, Temsilciler Meclisi üyesi: ”Bu savaşı kaybetmeyi göze alamayız. Demokrasimizin ruhu için mücadele veriyoruz.”

Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, Twitter’daki öfke nöbetlerine rağmen Cumhuriyetçi Parti’nin Başkan Trump’ın yanında yer almaya devam ettiğini söylüyor: ”Başkan Trump hükümete yeni alışıyor. Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Dairesi ve Beyaz Saray arasındaki protokol ilişkisini yeni öğreniyor.”

Bazı ılımlı Cumhuriyetçiler, Başkan’ın Twitter mesajlarının ve soruşturmaya yönelik saldırılarının işe yaramayacağı görüşünde. Bunlardan biri Temsilciler Meclisi üyesi Charlie Dent: ”Ne zaman bir gelişme olsa Twitter’da fırtına kopuyor. Rusya meselesiyle ilgili her türlü yeni haber ve gelişmeye tepki verirken çok daha itidalli olmak gerekiyor.”

Soruşturma sonucu Başkan Trump’ın suçlu bulunması durumunda mesele, azil sürecinin başlaması için Kongre’ye intikal edecek.

Amerikan Üniversitesi uzmanı Chris Edelson’a göre Cumhuriyetçi Parti hem Temsilciler Meclisi, hem de Senato’yu kontrol ettiği için azil sürecinin işlemesi olasılığı oldukça düşük: ”Kendi tabanı dahil kamuoyu desteğini kaybetmeye başlasa da Kongre’deki Cumhuriyetçiler, Trump’la yolları ayırmak için geçerli bir neden görmediği sürece Trump’ın başının derde gireceğini sanmıyorum.”

Başkan Trump, mücadele vermeye alışık. Ancak şimdilik görünen o ki Kongre’deki Cumhuriyetçi Partililer, Trump’ı desteklemeye devam ediyor.

XS
SM
MD
LG