Erişilebilirlik

Trump’a Göre ABD-Rusya İlişkileri ‘En Düşük Düzeyde’


Başkanı Donald Trump, Kongre’yi yeni yaptırımları onaylayarak Rusya ile yeni gerilimler yaratmakla suçladı. Moskova’dan da yaptırımların, gelişmekte olan ilişkilere zarar vereceği mesajı geldi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklama, “Rusya ile ilişkilerimiz, tehlikeli bir biçimde, tüm zamanların en düşük seviyesinde” diye yazdı. Trump bu mesajıyla, dünyayı nükleer savaşın eşiğine getiren Soğuk Savaş dönemi Küba ile füze krizini de görmezden gelmiş oldu.

Trump mesajında, “Bunun için Kongre’ye teşekkür edin. Bize daha sağlık reformu bile çıkaramadılar” diye yazdı. Senato, geçen hafta eski başkan Barack Obama’nın sağlık sistemini iptal etme girişiminde başarısız olmuştu.

Trump çarşamba günü, yaptırımları değiştirme gücünü de elinden alan yasa tasarısını – gönülsüz de olsa - imzalamıştı.

Trump, 2016 seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle Rusya’ya yönelik ceza niteliği taşıyan yasayı, önemli ölçüde eksik ve anayasanın ruhuna aykırı olarak tanımlıyor.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev de, Twitter’dan bir dizi mesaj paylaşarak, Amerika’yı eleştirdi. Medvedev, Trump’ın Rusya’ya yeni yaptırımları imzalamasının ilişkileri geliştirme umutlarını söndürdüğünü savundu. Medvedev, “Trump yönetimi, tüm yetkilerini en utandırıcı bir şekilde ABD Kongresi’ne devrederek, büyük bir zayıflık göstermiştir. Amerika’nın kurumsal sistemi Trump’a galip geldi. Başkan (Trump) yaptırımlardan memnun değil ama yine de tasarıyı imzaladı” diye konuştu.

Trump’ı sıklıkla eleştiren Cumhuriyetçi Senatör John McCain ise ABD-Rusya ilişkilerindeki gerilemeden Putin’i sorumlu tuttu.

McCain de Twitter’da Trump’ın cümlelerini Putin için kurdu. McCain, “Rusya ile ilişkilerimiz tehlikeli bir biçimde düşük seviyede. Demokrasimize saldıran, komşularını işgal eden, müttefiklerimizi tehdit eden Putin’e bunun için teşekkür edebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Trump bugünkü Twitter mesajlarında ayrıca, Beyaz Saray için “Golf merkezlerimin yanında çöplük gibi kalıyor” dediği iddiasını da yalanladı ve “Beyaz Saray’ı seviyorum. Gördüğüm en güzel evlerden biri” paylaşımını yaptı.

ABD Başkanı, ayrıca ekonominin her zamankinden daha iyi olduğunu ve kendi politikaları sayesinde geliştiğini öne sürdü. Trump, “Pahalı ve gereksiz düzenlemelerden kurtulmaya devam ediyorum. Daha yapacak çok iş var, ama sonuç mükemmel olacak” diye yazdı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG