Erişilebilirlik

Trump’ın Dalga Geçtiği Senatörden DNA Testli Yanıt


Demokrat Parti Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Çakma Pocahontas” diyerek dalga geçtiği Kongre üyesi Elizabeth Warren, yanıtını DNA testiyle verdi. Demokrat Partili Senatör Warren, Kızılderili yani Amerika yerlileri soyundan geldiğini ispatladı.

Massachusetts senatörünün paylaştığı DNA testi, Amerikan yerlisi kimliğinin 10 nesil kadar geriye gittiğini gösterdi.

Stanford Üniversitesi’nden konunun uzmanı Carlos D. Bustamante’nin yaptığı DNA analizine göre, Elizabeth Warren’ın soyu çoğunlukla Avrupa’yı işaret etse de, aile ağacında yerli Amerikalı bir kol da var ve 1700’lü yıllara kadar uzanıyor.

Başkan Donald Trump, seçim kampanyalarında Warren’a ismi bilinen yerli Amerikalılar'dan Pocahontas ismini takmış ve “Eğer DNA testini yaptırırsan, istediğin kuruma 1 milyon dolar bağış yapacağım” demişti.

Warren, son yaptığı açıklamada, “Aile geçmişimin bir ABD Başkanı tarafından ırkçı siyasi bir malzeme olarak kullanılmasını hiç beklemiyordum” dedi.

DNA sonuçlarını paylaşması Demokrat senatörün, 2020’de Trump’ın karşısına başkan adayı olarak çıkmasının bir ön çalışması olarak yorumlanıyor.

Pocahontas, 1500’lerin sonunda doğan bir yerli Amerikalı kadındı, İngiltere'yle kabilesi arasındaki savaşın bitmesinde ve ticari ilişkilerde önemli rol oynadı. 1995’te Disney, bir animasyon filmiyle hayatını bir aşk hikayesi gibi sunarak, Pocahontas’i tüm dünyaya tanıttı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG