Erişilebilirlik

Ulusal Anma Günü İçin İlk Kez Dışarı Çıkan Biden Maske Taktı


Başkan Donald Trump, ABD'nin katıldığı savaşlarda hayatını kaybeden Amerikan askerlerinin anıldığı Ulusal Anma Günü törenlerine katıldı. ABD'de yaklaşık 100 bin kişinin ölümüne yol açan Corona salgını başkente komşu Maryland ve Virginia eyaletlerinde düzenlenen törenlerin çehresini değiştirdi.

Başkan Trump konuşmasını Arlington'daki mezarlık yerine Baltimore'daki törende yaptı. Cumhuriyetçi Trump'ın 2020 seçiminde Demokrat Parti'den olası rakibi Joe Biden da 2 ay sonra ilk kez kamuoyu karşısına çıktı.

Sosyal mesafeli anma töreni

Başkan Trump, Pazartesi günü önce First Lady Melania Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'le birlikte Virginia eyaletindeki Arlington Ulusal Mezarlığı’nda Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bıraktı. Başkan'ın burada tören sırasında geleneksel olarak her yıl yaptığı konuşma ise Corona virüsü önlemleri kapsamında bu kez yapılmadı.

Meçhul Asker Anıtı'ndaki törene katılanlar maske takarak tören alanına geldi. Katılımcılar sosyal mesafe kurallarına uyulan alanda yalnızca tören anında maskelerini çıkardı. Başkan Donald Trump burada da maske takmadı.

Başkan'ın ikinci durağıysa Maryland eyaletinin Baltimore kentindeki Fort McHenry anıtıydı. Burası, 1812’deki İngiltere savaşı sırasında kazanılan zaferin kutlanması için Amerikan bayrağı üzerine şiir yazılan yer olarak biliniyor. Bu şiir daha sonra Amerika’nın ulusal marşı oldu.

Başkan Trump Ulusal Anma Günü kapsamındaki konuşmasını da Baltimore'da yaptı.

Baltimore Belediye Başkanı Trump'ın ziyaretini eleştirmişti

Baltimore'un siyah Belediye Başkanı Jack Young, seyahat uyarılarının yapıldığı bir dönemde Trump'ın bölgeye gitmesini halka iyi örnek olmayacağı gerekçesiyle eleştirmiş, kent gelirinin Corona virüsü salgını nedeniyle ayda 20 milyon dolar kayıp yaşadığı bir dönemde başkanın ziyaretinin masraflarını karşılamakta zorlanacaklarını söylemişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Judd Deere ise, Pazar günü yaptığı açıklamada, ‘‘Nesiller boyunca özgürlüklerimizi koruyan cesur kadın ve erkeklerimiz evde oturmamışlardı. Başkan da ulusumuzun tarihinde bu kadar önemli bir tarihi mekanı ziyaret edecek ve onların fedakarlıklarını onurlandırırken evde oturmayacak’’ demişti.

Beyaz Saray Corona Virüsü Görev Gücü Koordinatörü Deborah Birx'e göre Baltimore ve başkent Washington, nüfusa göre vaka yoğunluğunun en fazla olduğu kentlerden. Maryland eyaleti, yaklaşık bir hafta önce bazı önlemleri hafifletmeye başladı. Ancak bu önlemler Baltimore kentinde halen yürürlükte.

Trump, geçen yıl yaz aylarında yaptığı bir açıklamada Baltimore için ‘‘iğrenç bir sıçan ve fare yuvası’’ demiş, ‘‘burada hiçbir insan yaşamak istemez’’ diye konuşmuştu.

Joe Biden 2 ay sonra ilk kez tören için kamuoyu önündeydi

ABD'de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Trump'ın Demokrat Parti'den rakibi olması beklenen Joe Biden, 10 Mart'tan bu yana salgın sebebiyle kampanya etkinliklerini evinde internet üzerinden düzenliyordu. Evinde kurduğu televizyon stüdyosundan bir dizi programa katılan Biden yayınlarda zaman zaman teknik sıkıntılar da yaşamıştı.

Joe Biden 2 ayın ardından Ulusal Anma Günü töreni kapsamında ilk kez dışarda kamera karşısındaydı.

Biden'ın maske takması dikkat çekti

Joe Biden eşi Jill Biden'la birlikte, memleketi olan Delaware'deki evinin yakınlarında bulunan bir muharip parkında savaşlarda hayatını kaybeden ABD askerlerinin anısına çelenk bıraktı. ​

Joe Biden'ın anıta çelenk bırakırken Trump'ın aksine maske takması dikkat çekti.

Corona virüsü salgını döneminde geniş katılımlı mitingler ve parti kurultaylarının yapılıp yapılmayacağı konusunda hala soru işaretleri olsa da, Joe Biden'ın 2 ayın ardından kamuoyu önüne çıkması, seçime kadar önümüzdeki 5 aylık dönemi evde geçirmeyeceğinin bir işareti olarak yorumlandı.

Trump Çarşamba günü Florida'ya gidiyor

ABD Başkanı, Corona salgını nedeniyle alınan önlemlerin yarattığı ekonomik sıkıntının ardından normalleşmeyi desteklemek amacıyla yoğun bir program izliyor.

Başkan Trump, Çarşamba günü Florida eyaletine giderek dokuz yıl sonra ilk kez iki Amerikalı astronotun uzaya gönderilmesini seyredecek. Trump, Cumartesi ve Pazar günleri de Virginia’daki özel golf kulübünde golf oynamıştı.

Trump'tan golf eleştirilerine yanıt

Başkan Trump, salgın döneminde golf oynamaya gittiği yönündeki eleştirilere ise Twitter'dan yanıt verdi.

Trump, "Dışarı çıkmak ve belki de biraz egzersiz amacıyla hafta sonu golf oynadım. Ancak Yalan haber yapan yozlaşmış medya bunu ölümcül bir günahmış gibi gösterdi. Böyle bir şeyin olacağını biliyordum. (Medyanın) söylemediği şey ilk kez 3 ay sonra golf oynadığımdı. 3 yıl da beklesem aynı haberleri yaparlardı" diye yazdı.

Ulusal Anma Günü, Amerika'da yaz tatilinin de resmi olmayan başlangıcı sayılıyor. Ancak sosyal mesafe uygulamaları, uçuş yasakları ve milyonlarca kişinin işsiz kalmasıyla ABD, bu yıl farklı bir yaz sezonuna girmeye hazırlanıyor.

XS
SM
MD
LG