Erişilebilirlik

Trump: 'Çin'le Anlaşma Yolunda Çok İyi İlerliyoruz'


Başkan Donald Trump, Twitter’dan yaptığı açıklamada Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ‘‘uzun ve iyi’’ bir telefon konuşması yaptığını ve olası bir ticaret anlaşmasında ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Trump Twitter mesajında ‘‘Cumhurbaşkanı Xi ile çok iyi bir telefon görüşmesi yaptık. Anlaşma çok iyi ilerliyor. Eğer yapılırsa çok kapsayıcı olacak, tartışmanın tüm alanlarını ve konularını kapsayacak. Çok büyük ilerleme kaydediliyor’’ ifadelerini kullandı.

Çin basını da telefon görüşmesini doğruladı ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in her iki taraftan heyetlerin Başkan Trump’la varılacak bir uzlaşı için çalıştıklarını söylediğini aktardı.

Devlet haber ajansı Xinhua’ya göre Xi, ‘‘Umarım iki heyet birbiriyle orta yolda buluşabilir ve hem iki tarafın hem de dünyanın yararına bir anlaşmaya varabilir’’ ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pazar günü iki ülke ilişkilerinin daha önce de fırtınalara dayandığını, her iki ülkenin ekonomileri ile küresel istikrar ve barış için ilişkilerin güçlü olmasının önemli olduğunu kaydetti.

Bakanlık Sözcüsü Lu Kang, Çin-ABD ilişkilerinin yeni bir tarihi başlangıç noktasında olduğunu söyledi ve iki tarafın birbirinin egemenliğine saygı duyması, farklılıkları uygun şekilde ele alması gerektiğini kaydetti. Açıklamada ‘‘Her iki taraf da diğerinin stratejik çıkarlarını akılcı ve tarafsız biçimde görmeli, stratejik iletişimi güçlendirmeli ve yanlış anlamaları önlemek için stratejik karşılıklı güven geliştirmeli’’ ifadeleri kullanıldı.

Çin ve ABD 2018’in büyük kısmını karşılıklı koydukları ek gümrük vergileriyle bir ticaret savaşı halinde geçirdi. Bu durum finans piyasalarını da etkiledi.

Trump ve Xi, 1 Aralık’tan itibaren 90 gün boyunca daha fazla gümrük vergisi koymama kararı alarak ticaret savaşında ateşkese karar verdiler. İki lider aynı zamanda aylardır süren ticaret tartışmasını sonlandırmak için bir anlaşmaya varmaya çalışıyor.

XS
SM
MD
LG