Erişilebilirlik

Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanından Yaptırım Uyarısı


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, “Türkiye eğer S-400’lerden kurtulmazsa büyük olasılıkla yaptırımlara maruz kalacak” dedi.

CAATSA yaptırımlarının Kongre’den partilerüstü şekilde büyük bir çoğunlukla geçeceğini belirten O’Brien Türkiye’nin yaptırımlarının etkisini hissedeceğini kaydetti.

O’Brien, "Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a net olarak ilettik" ifadesini de kullandı.

O'Brien, bu açıklamaları Amerikan CBS televizyon kanalında yayınlanan "Face The Nation" adlı programda yaptı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı, “NATO’da S-400’e yer yok. NATO’da etkili bir Rus askeri siparişine yer olamaz. Bu mesaj Cumhurbaşkanı Washington’a geldiğinde de Başkan tarafından net bir biçimde iletilecek” dedi.

Robert O’Brien bununla birlikte, “Türkiye Avrupa’daki ortaklarımız ve bizim için jeopolitik olarak çok önemli bir rol oynuyor. Boğaz’ın iki yanından Karadeniz’e doğru uzanıyor. Romanya, Bulgaristan gibi NATO müttefikimiz olan Karadeniz'de güçler var. Yani Türkiye’yi bir NATO müttefiki olarak kaybetmek Avrupa ya da Amerika için iyi olmaz” ifadelerini de kullandı.

''Türkiye'yi NATO'da tutmak için elimizden geleni yapacağız''

‘‘ABD Türkiye’yi NATO’da tutmak için elinden geleni yapacak’’ diyen O’Brien, yönetimin Türkiye’yi NATO’da tutmasının her şeyden öncelikli olduğunu söyledi.

O'Brien ‘‘Çok önemli bir rol oynuyorlar. Türkiye’yi bir müttefik olarak kaybetmek ne Avrupa ne de ABD için iyi bir şey olur. Onları NATO’da tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız’’ diye konuştu.

Ancak Temsilciler Meclisi Ankara’ya Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik harekatından dolayı yaptırım kararı almıştı.

Temsilciler Meclisi aynı gün Ermeni Soykırımını tanıyan sembolik bir tasarıyı da kabul etmişti.

Temsilciler Meclisi daha önce de Türkiye’yi Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almaması konusunda uyaran bir kararı geçirmişti.

Trump’ın yaptırımları veto edip etmeyeceği sorulduğunda O’Brien ‘‘Neler olacağını göreceğiz’’ dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG