Erişilebilirlik

Trump’ın Genelkurmay Başkanı Adayı: Mark Milley


Amerika Başkanı Donald Trump Mark Miley’i bir sonraki Genelkurmay başkanlığına aday göstereceğini belirtti.

Trump twitter mesajında Genelkurmay Genel Sekreteri olan 4 yıldızlı General Milley’in Genelkurmay başkanlığı görevini Joseph Dunford’dan devralacağını kaydetti.

Dundord, “Her iki inanılmaz insana ülkemize hizmetlerinden dolayı müteşekkirim” ifadelerini kullandı.

Trump’ın bu duyurusu beklenenden önce geldi.

Dunford’un normalde Genelkurmay başkanlığı görevi 1 Ekim 2019’a kadar devam ediyor.

Trump’ın Genelkurmay Başkanı Adayı: Mark Milley
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:33 0:00

Genelkurmay Başkanlığı’nın bir sözcüsü Dunford’un görev süresini tamamlamasının beklendiğini belirtmekle birlikte konuyla ilgili soruları Beyaz Saray’a yönlendirdi.

Sözcü Albay Patrick Ryder, “General Dunford General Milley’i bir sonraki Genelkurmay Başkanlığı’na adaylığı için tebrik eder. Kendisi General Milley’le barış ve savaş zamanlarında birlikte hizmet etti ve liderliğine en üst seviyede saygı duymaktadır” dedi.

Milley, Irak ve Afganistan savaşlarında görev almış bir isim.

Savunma Bakanı Jim Mattis adına açıklama sözcü Yarbay Mike Andrews da “Başkan’ın aday göstermesinden bilgimiz var ve onun güvenini biz de paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Dunford’un yerine geçecek kişinin adaylığının neden bu kadar erken açıklandığı ve Dunford’ın devir tesliminin daha erken tarihe alınıp alınmayacağı net değil.

Dunford Genelkurmay Başkanlığı görevine bir önceki ABD Başkanı Barack Obama tarafından atanmıştı. Trump 2017’de göreve geldiğinde Dunford’ı bir kez daha aday göstermişti.

XS
SM
MD
LG