Erişilebilirlik

Trump: 'Suriye’deki Ölümler İnsanlık Ayıbı'


Başkan Donald Trump, Suriye’deki kimyasal saldırıyı ‘insanlık ayıbı’ olarak niteleyerek, bu olayın ‘kırmızı çizgi’nin ötesinde olduğunu, ‘çok sayıda çizgiyi’ geçtiğini ve hoş görülemeyeceğini söyledi.

Beyaz Saray’da Ürdün Kralı Abdullah’ı ağırlayan Trump, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Suriye’deki kimyasal saldırıyla ilgili de açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Bu olayın kadın ve küçük çocuklar hatta bebekler dahil masum insanlara karşı girişilen korkunç bir saldırı olduğunu ifade eden Trump, “Onların ölümleri bir insanlık ayıbıdır. Esat rejiminin bu çirkin eylemleri hoş görülemez. ABD, dünya genelindeki müttefikleriyle birlikte bu ve tüm diğer korkunç saldırıları kınamaktadır” diye konuştu.

Bir gazeteci Trump’a, saldırıyla alakalı olarak Obama yönetimine yönelik suçlamalarını hatırlatarak, “Şimdi siz bir başkan olarak, kimyasal saldırıya yanıt verme sorumluluğu taşıdığınızı düşünüyor musunuz? Bu saldırıyla sizce kırmızı çizgi aşıldı mı?” şeklinde bir soru yöneltti.

Trump, Obama yönetiminin ‘kırmızı çizgi’ açıklaması yaptığında bu krizi çözmek için büyük bir fırsata sahip olduğunu savunarak, “(Obama’nın) Böyle bir tehdidi ortaya attıktan sonra ileriye gitmemesi, bizi sadece Suriye’de değil dünyanın birçok kesiminde bence çok uzun süre geriye götürdü. Bence o dönem, ülke olarak iyi günlerimizin olduğu bir dönem değildi,” dedi.

“Şimdi sorumluluk bende ve bu sorumluluğu onurla yerine getireceğim” diyen Trump, sözü buradan Kuzey Kore’ye taşıdı ve bu ülkeyle de büyük bir sorun yaşadıklarını dile getirdi.

Trump: ‘Suriye’deki Ölümler İnsanlık Ayıbı’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:30 0:00

Trump aynı gazetecinin, ‘Kimyasal saldırı sizin açınızdan kırmızı çizgiyi aştı mı?’ sorusunu yinelemesi üzerine, “Benim açımdan birçok çizgiyi aştı. Masum çocukları, bebekleri kimyasal gaz ile öldürdüğünüzde bu, kırmızı çizginin ötesinde, çok, çok çizgiyi aşar” dedi.

Suriye konusunda bundan sonra atacağı olası adımlara dair bir soruyu da yanıtlayan Trump, çocuklara yönelik bu saldırının, kendisi üzerinde büyük bir etki yaptığını söyledi.

Trump, “Bu korkunç birşey. Olanları izliyorum, bundan daha kötüsü olamazdı. Suriye ve Esat’a yönelik tavrım çok değişti” ifadesini kullandı.

Trump yönetimi yetkililerinden son günlerde, Esat’ın iktidardan uzaklaştırılmasının artık öncelik olmadığı şeklinde açıklamalar gelmişti.

Ancak Trump, Amerika’nın olası bir askeri misillemesi ya da izleyeceği politika hakkında somut detay vermemekte ısrarlı bir görünüm sergileyerek, “Göreceksiniz” demekle yetindi. Başkan Trump, atılacak askeri adımları önceden duyurmanın, Obama yönetiminin defalarca yaptığı bir hata olduğunu savundu.

XS
SM
MD
LG