Erişilebilirlik

Troy Davis: İdam mı Linç mi?


Troy Davis: İdam mı Linç mi?

Amerika’da 1989 yılında bir polis memurunu öldürdüğü iddiasıyla idama mahkûm olan Troy Davis’in cezası dün gece infaz edildi.

Anayasa Mahkemesi’nin son anda yapılan erteleme başvurusunu reddetmesi üzerine Davis saat 23.00’de zehirli iğneyle öldürüldü.

Davis, infazdan önce, öldürmekle suçlandığı Mark McPhail adlı polisin yakınlarına: “oğlunuza, babanıza, kardeşinize ben kıymadım” dedi ve hayatında hiç tabancası olmadığını söyledi.

Davis’in hüküm giymesine sebep olan 9 tanıktan 7’sinin ifadelerini geri almış olmasına ve sanığın ikinci derece delillerle ve dolaylı olarak suçlu bulunmasına rağmen Georgia eyaleti davaya yeniden bakmayı reddetti.

Yetkililerin dava dosyasını gözden geçirmek istememeleri 42 yaşındaki Davis’in siyah öldürülen polisin beyaz olmasına da bağlandı.

Aralarında Papa Benedict, eski başkan Jimmy Carter, Başpiskopos Desmond Tutu, eski bir FBI başkanı ve Georgia’lı muhafazakâr politikacıların da bulunduğu binlerce kişi Davis’in serbest bırakılmasına çalıştı; çeşitli ülkelerde milyonlarca kişi bu amaçla imza topladı.

Uluslararası Af Örgütü suçlu olduğu şüpheli bir kişinin idamını “yargı sisteminin raydan çıkması” olarak niteledi.

Davis’in avukatı ise Thomas Ruffin, infazı Amerika’da siyahların eskiden beyazlar tarafından linç edilmesine benzetti. Ruffin “yargı ve ceza sürecinin yasal olması vicdanen doğru olduğu anlamına gelmiyor. Kölelik de bir zamanlar yasaldı ama doğru değildi. Georgia eyaleti Anayasa Mahkemesi’nin izniyle bir siyahı linç etti” dedi.

Troy Davis'in idam edildiğinin açıklanması cezaevi önünde gösteri yapanları yasa boğdu.

XS
SM
MD
LG