Erişilebilirlik

Trablusgarp'ta Çatışmalar Devam Ediyor


Libya’nın başkenti Trablusgarp’ta dün en az 40 kişinin ölümüne yol açan kanlı çatışmaların ardından askerler ve hükümete destek veren milis güçleri kentte düzen getirmeye çalışsa da çatışmalar dinmiyor

Libya Başbakanı Ali Zeydan, milis güçlerine itidal çağrısı yaparak başkentten uzak durmalarını istedi. Emniyet güçleri de önde gelen bir milis gücünün üslendiği Gharghour semtine giriş çıkışları sıkı denetim altına aldı.

Dün Trablusgarp’ta, Misratalı bir milis grubunun üyeleri, başkenti terk etmelerini isteyen göstericilere ateş açtı. Olayda en az 40 kişi ölürken 400 kişi de yaralandı. Yetkililer ölü sayısının artmasından kaygı duyuyor.

Libya’da 2011 yılında diktatör Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden sonra ülkede birçok silahlı milis grubu kol gezmeye başladı.

Gharghour semtinde dün yürüyüş düzenleyen göstericiler, “Ordu istiyoruz, polis istiyoruz” şeklinde sloganlar attı, güvenlik güçlerinden milis güçlerini temizleyerek asayişi sağlamasını istedi.

Dünkü olayda silahlı milisler kalabalığı korkutmak için önce havaya ateş etti. Yürüyüş devam edince milisler göstericilerin üzerine ateş açtı.

Saldırının ardından kaçan göstericiler, silahlarıyla geriye dönerek güvenlik güçlerinin desteğinde, milislerin bulunduğu bölgeyi kuşatmaya aldı.

Bingazi saldırganlarına ödül vadedilmiş

Bu arada Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın, geçen yıl Bingazi’deki konsolosluğa terör saldırısı düzenlediğine inanılan kişilerin tutuklanması ve yargılanmasına yol açacak bilgi sağlayanlara 10 milyon dolara kadar ödül vadettiği ortaya çıktı.

Bakanlık, Kongre üyelerine gönderdiği yazışmada, devam eden soruşturmanın güvenliği açısından ödül vaadinin normalde yayınlanan web sitesine konmadığını bildirdi. 11 Eylül 2012’de Bingazi’deki konsolosluk binasına düzenlenen saldırıda, Amerika’nın Trablusgarp Büyükelçisi Chris Stevens ve üç Amerikalı görevli öldürülmüştü.

Kongre üyeleri, Dışişleri Bakanlığı’nı failleri yakalama konusunda yeterince çaba göstermemekle suçluyor. Geçen hafta bazı Kongre üyeleri Dışişleri Bakanı John Kerry’ye mektup göndererek, bakanlığın neden sorumluların başına ödül koymadığını sormuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, zanlıların başına Hillary Clinton’un bakanlığının devam ettiği Ocak ayından bu yana ödül konduğunu bildirdi.
XS
SM
MD
LG