Erişilebilirlik

Toyota’da Yine Arıza Çanları Çalıyor


Toyota’da Yine Arıza Çanları Çalıyor

Japon otomobil şirketi Toyota’nın adı bir kez daha arızalı araçlarla anılıyor. Toyota Motor, dünya çapında 550 bin aracın geri çağrıldığını açıkladı. Sorun, araçların direksiyon kullanımında ortaya çıkan zorluklar.

Sorunun etkilediği araçlar arasında 6 silindirli Toyota modelleri ve Lexus marka otomobiller var. 4 silindirli modellerde bu soruna rastlanmadığı belirtiliyor. Toyota, 2007’den bu yana bu konuyla ilgili 79 şikâyet raporu alındığını açıkladı ancak sorunun herhangi bir kaza ya da yaralanmaya yol açmadığı da vurgulandı.

Toyota’da Yine Arıza Çanları Çalıyor
Toyota’da Yine Arıza Çanları Çalıyor


Şirketin açıklamasında bu araçların krank mili kasnağında bir sıkıntı olduğu; bu sıkıntının yaşandığı araçlarda ön paneldeki ikaz ışıklarının yandığı ancak sorunun serviste giderilmemesi halinde direksiyonu kontrol etmenin zorlaştığı belirtildi.

Associated Press haber ajansı Amerika ve Kanada’da 447 bin aracın sorun nedeniyle geri çağırıldığını; Japonya’da 38 bin, Avustralya ve Yeni Zelanda’da 25 bin, Avrupa’da 14 bin, Orta Doğu’da ise 10 bin aracın geri çağrılanlar arasında olacağını belirtti. Japonya dışında Asya’da çağırılan araç miktarı ise 14 bin olarak açıklandı.

Toyota’da Yine Arıza Çanları Çalıyor
Toyota’da Yine Arıza Çanları Çalıyor


Toyota son birkaç yılda değişik sorunlar nedeniyle 14 milyon aracı aralıklarla geri çağırmıştı. Mart ayında Japonya’da meydana gelen tsunami ve Tayland’daki son seller nedeniyle şirket zaten üretim aşamasında sıkıntılar yaşıyordu. Toyota’nın Salı günü açıkladığı 3 aylık karı da sıkıntıları gösterir nitelikte. Şirket, karının son çeyrekte yüzde 19 azaldığını açıkladı.

Toyota’nın bakıma çağırdığı araçlar arasındaki modeller şunlar:

- 2004-05 Camry, Highlander, Sienna ve Solara

- 2004 Avalon

- 2006 Highlander hibrit modeli

- 2004-05 ES330 ve RX330

- 2006 RX400h

XS
SM
MD
LG