Erişilebilirlik

Tony Curtis Hayata Gözlerini Yumdu


U

1950’li yılların unutulmaz aktörlerinden Tony Curtis 85 yaşında hayatını kaybetti.

Curtis’in Las Vegas yakınlarındaki evinde dün gece kalp durması sonucu öldüğü açıklandı. Tony Curtis’in sağlık durumu birkaç yıldır kötüleşmiş ve bir süre önce solunum yetmezliğinden hastaneye kaldırılmıştı.

Bir Macar Yahudi ailenin çocuğu olarak New York’ta, Bernard Schwartz adıyla doğan Curtis, İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan Deniz Kuvvetleri’nde görev yaptı. New York’ta oyunculuk hayatına başlayan Curtis, 1940’lı yılların sonunda Universal Pictures film şirketiyle sözleşme imzalayarak Hollywood’a taşındı. Yıldızı önceleri küçük filmlerle parlayan Curtis, “Bazıları Sıcak Sever”, “Houdini” ve “Trapez” adlı filmlerle zirveye ulaştı. Tony Curtis ayrıca Kirk Douglas’ın başrolünü oynadığı “Spartaküs” adlı filmde Antonius rolündeydi.

Tony Curtis 1958’de de Sidney Poitier’le başrolünü paylaştığı “The Defiant Ones” adlı filmle de Oscar ödülüne layık görülmüştü. Curtis filmde siyah bir mahkuma ayağından kelepçelenen ırkçı beyaz bir mahkumu canlandırmıştı.

Tony Curtis’in eski eşi Janet Leigh’le evliliğinden doğan kızları Jamie Lee Curtis de anne ve babası gibi film oyuncusu oldu.

XS
SM
MD
LG