Erişilebilirlik

ABD Dışişleri Sözcüsü: ‘McGurk Suriye Demokratik Güçleri Temsilcileriyle Görüştü’


Mark Toner

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, “Büyükelçi McGurk haftasonunda Kobani’deydi. Görüşmelerle ilgili bilgi verir misiniz?” şeklindeki sorusunu yanıtladı.

McGurk’un IŞİD’in yenilgiye uğratılması çabalarını ele almak üzere Almanya, Suriye ve Türkiye’ye gittiğini belirten Toner, ziyaretlerin odak noktasının IŞİD’in dış operasyonları ve ağlarının sekteye uğratılması ve yok edilmesi olduğunu belirtti.

Toner, McGurk’un ayrıca hem Türkiye hem Suriye’de, IŞİD’e karşı savaşan sahadaki ortaklarla görüşme şansı bulduğunu aktardı.

Dışişleri sözcüsü, McGurk’un Almanya’da Interpol Genel Sekreteri Jurgen Stock ile IŞİD’in dış ağlarına karşı ve yabancı savaşçıların hareketini tespit etme konusunda, birlikte daha etkin çalışmanın yolları üzerinde konuştuklarını kaydetti. Toner, Suriye’de de SDG içerisindeki farklı gruplarla ve temsilcilerle görüşmelerin olduğunu bildirdi.

Toner, SDG ile görüşmelerde McGurk’un, Menbiç’in IŞİD’den kurtarılmasından duyulan memnuniyeti dile getirdiği ve ABD olarak IŞİD’e karşı savaşta SDG’ye olan desteklerinin süreceği güvencesi verdiğini belirtti. Toner, Büyükelçi McGurk’ün ayrıca, SDG’nin daha önce verdiği taahhütlere sıkı sıkıya bağlı kalması gereğini vurguladığı, tüm görüşmelerinde birlik çağrısı ve gerilimlerin düşürülmesi çağrıları yaptığı bilgisini verdi.

McGurk’ün Türkiye’de de üst düzey Türk yetkililerle, Türkiye-Suriye sınırının temizlenmesi yönünde sürdürülen çabalara ABD’nin desteğini ele aldığını belirten Toner, bu konuda sağlanan ilerlemelerin tartışıldığını ve bu başarıdan duyulan memnuniyetin ortaya konduğunu kaydetti.

Toner, Türkiye’deki görüşmelerde ayrıca Musul’un IŞİD’in elinden geri alınmasına yönelik operasyonun planlamalarının da gündeme geldiğini, genel anlamda IŞİD’e karşı Türkiye ile daha yakın işbirliği hususu üzerinde durulduğunu aktardı.

Bir soru üzerine, Menbiç operasyonunda görev alan SDG bünyesindeki Kürt unsurların verdikleri sözleri tutarak, Fırat’ın doğusuna geri gittiği yönündeki tespitlerini tekrarlayan Toner, IŞİD’den kurtarılan kentlerde kontrolü yerel yetkililer ve yerel hükümetin tesis etmesini istediklerini de yineledi.

“Suriye’de Türkiye’nin desteklediği güçlerin, herhangi bir güvenli bölge için sadece ABD ve Rusya arasında bir anlaşmanın yetmeyeceğini, Türkiye’nin de dahiliyetinin gerektiği açıklaması”na dair sorusuna da Toner, Türkiye’nin Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun bir üyesi olarak her zaman görüşmelerin bir parçası olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin haberi ve rızası olmadan hiçbir şey yapılmaz” yanıtını verdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG