Erişilebilirlik

Tire’de Yöresel Lezzetler Yarıştı


Küçük Menderes Nehri’nin suladığı verimli ovası ve sırtını yasladığı Ege dağlarıyla Tire, her bahar geldiğinde bir ot cennetine dönüyor. Sarmaşık, ebegümeci, ısırgan, şevketi bostan, radika ve daha onlarca ot çeşidi, bölgede yaygın olan hayvancılık ve süt üretimiyle birleştiğinde ortaya Ege mutfağının lezzetli ürünleri çıkıyor.

İşte Tire’nin bu kendine özgü lezzetleri, restore edilerek yeniden hizmete açılan 600 yıllık Kutu Han’da yarıştı. 43. Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen yarışma öncesinde Zeybek oynandı. Amatör Tireli aşçılar zeytinyağlı, tatlı ve hamur işi kategorilerinde yaptıkları yemekleri profesyonel aşçılardan oluşan jürinin beğenisine sundu.

Tire’de Yöresel Lezzetler Yarıştı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

Kaymaklı baklava, Tire güneşi, şeftali kurabiye, göl tatlısı ve dible gibi tatlılar; balkabağı sinkonta, ısırgan otu köftesi, marul yemeği gibi zeytinyağlılar; farklı otlar ve çeşit çeşit peynirle birlikte hazırlanan hamur işleri jüri tarafından görsellik, lezzet ve hijyen açısından puanlandırıldı.

Jüri üyeleri arasında bulunan İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Taşkesen yarışmanın amacının Tire’nin yöresel lezzetlerini açığa çıkartarak gastronomi turizmine katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Yarışmanın ardından her kategoride ilk üç dereceye giren amatör aşçılara ödüller verildi.

XS
SM
MD
LG