Erişilebilirlik

Timoşenko’nun Tutuksuz Yargılanma Talebi Reddedildi


Eski başbakan Bayan Timoşenko mahkemede

Ukrayna’da yolsuzlukla suçlanan eski başbakan Yulia Timoşenko tutuklu yargılanacak.

Davaya bakan Kiev mahkemesi Bayan Timoşenko’nun tutuksuz yargılanma talebini geri çevirirken, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç duruma müdahale etmesi yolundaki çağrılara sessiz kaldı.

Bir zamanlar Doğu Blok’una bağlı 4 Avrupa Birliği ülkesi, geçen hafta eski başbakanın tutuklanmasını ağır bir dille kınamış tutuksuz yargılanmasında ısrar etmişti.

Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polanya ve Slovakya Bayan Timoşenko’nun yargı sürecinin adil ve şeffaf olmasını istemişti.

Eski başbakan ve muhalefet lideri, 2009 yılında, Rusya ile imzaladığı 190 milyon dolarlık doğalgaz anlaşmasında, hükümete danışmadığı için görevini istismar etmekle suçlanıyor.

Savcı, duruşması geçen ay başlayan Bayan Timoşenko'nun, sözleri ve davranışlarıyla yargı sürecine zarar verdiği gerekçesiyle tutuklanmasına karar vermişti.

Yulia Timoşenko, 2004 yılında, Yanukoviç’in kazandığı hileli seçimlerin iptaliyle sonuçlanan Turuncu Devrim'in liderlerinden biriydi. Geçen yıl Timoşenko’nun da aday olduğu seçimi Yanukoviç kazanmıştı.

Amerika tutuklamanın siyasi olduğunu, Bayan Timoşenko'nun derhal serbest bırakılmasını istiyor. Şu ana kadar Ukrayna’da haklarında dava açılan 400 eski yetkili ve politikacının hepsi de Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’e muhalefetiyle tanınıyor.

Bayan Timoşenko gelecek yılki devlet başkanlığı seçimlerinde yine muhalefetin adayı olacak.

Ancak Ukrayna yasalarına göre hüküm giymesi durumunda aday olması imkânsız. Genel kanı Yanukoviç’in rakibini bu yolla bertaraf etmek istemesi.

10 yıla kadar hapis cezası alma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan 50 yaşındaki politikacı, hakkındaki tüm suçlamaları reddediyor, soruşturma ve davaların siyasi amaçlı olduğunu öne sürüyor.

XS
SM
MD
LG