Erişilebilirlik

Time Dergisi Papa'yı Yılın Adamı Seçti


Time dergisi yaptığı açıklamada Buenos Aires Başpiskoposu Arjantinli Jorge Mario Bergoglio’nun 266' ıncı Papa olarak seçildikten dokuz ay gibi kısa bir sürede Katolik Kilisesinin imajını değiştirdiğini belirtti.

Dergi, Bergoglio’nun Papa seçildiğinde alçak gönüllüğüyle tanınan aziz Assisi’nin ilk ismi olan Francis adını aldığını ardından Vatikan için hastalık, yoksulluk, kişisel sorunlarla mücadele edenlere yardımda bulunması çağrısı yaptığını vurguladı. Time dergisi, Papa’nın “değişikliği yüzyılda bir gerçekleştiren” Vatikan’ı “değiştirmeye hazır” olduğunu da belirtti.

Dergi, önümüzdeki hafta 77 yaşına girecek olan Papa’nın şimdiye kadar Kilise’nin ılımlı yüzünü göstermesinde etkili olduğunu belirtiyor. Time dergisi Papa’nın toplumları ve insanları bölen belli başlı konularda “konuşmanın gereksiz olduğunu” ifade ettiğinin de altını çiziyor.

Time dergisi Papa’nın yanısıra listesindeki diğer adayları sırasıyla Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi’nin bilgilerini sızdırıp, Rusya’dan sığınma talep eden Edward Snowden, eşcinsel hareketinin başkanı Edith Windsor, Suriye Başkanı Beşar El Esat ve Amerika’da hükümetin kapanmasında rolü olan muhafazakar Senatör Ted Cruz olarak belirlemişti.
XS
SM
MD
LG