Erişilebilirlik

Tillerson’ın Medyaya Tavrı Eleştiri Konusu


Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 2 Şubat’ta göreve başladığı ilk gün yüzlerce Dışişleri Bakanlığı çalışanına hitaben yaptığı konuşmasına “Merhaba, yeni bakan benim” diyerek alçak gönüllü bir giriş yapmış bu da medya ile ilişkilerine iyi bir başlangıç yapmasına neden olmuştu.

Ancak o tarihten bu yana yeni bakan kararlı bir şekilde Amerika’yı ziyaret eden diğer ülke dışişleri bakanlarının ziyaretleri sırasında muhabirlerin sorularını duymazdan geliyor, cevap vermiyor, muhabirleri yokmuş gibi varsayıyor. Tecrübeli Dışişleri Bakanlığı muhabiri Andrea Mitchell’in, Amerikalı Bakana, 7 Mart’ta Ukrayna Dışişleri Bakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında soru sormak isterken odadan çıkartılması da Tillerson’un gazetecilere karşı olumsuz tavrını daha da net ortaya koydu.

Tillerson, ilk Asya ziyaretine teamüllerin dışına çıkarak Dışişleri Bakanlığı medya heyetini götürmüyor. Amerika’nın eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Laura Kennedy, Amerika’nın Sesi’ne durumu olağandışı olarak niteliyor.

Kennedy, “40 yıllık Dışişleri Bakanlığı tecrübem dışişleri bakanlarının basına değer verdiğini gösteriyor” dedi.

Kennedy, 2001’de Amerika’nın Türkmenistan Büyükelçisi olarak atanmış, 2004’te Avrupa ve Asya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı olmuştu. Kennedy şimdi emekli.

Kennedy, Tillerson’ın Asya gezisinin haber değeri olduğunu çünkü dünya genelinde Kuzey Kore’nin füze testinin endişe yarattığınıkaydetti. Kennedy, “Çin duraklardan biriyken medyanın eksikliği talihsiz,” dedi.

Kennedy, “Özgür basının olmadığı Çin’i ziyaret ederken kendi basınınızın yanınızda olmaması özgür basının değerlerini desteklemek adına kötü mesaj veriyor,” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünü vekaleten yürüten Mark Toner’a Tillerson’ın Çin gibi ülkelere yanlış mesaj verip vermediği soruldu. Toner, “Bu, bizim göndermek istediğimiz mesaj değil,” dedi.

Toner, Tillerson’ın üç durağından biri olan Japonya’da medyanın olacağını belirtti. Amerika’nın Sesi dahil olmak üzere bazı medya kuruluşları geziyi takip etmek için muhabirlerini ticari uçaklarla gönderiyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Dışişleri Bakanlığı tarafından alınan kararın amacının Tillerson’ın seyahat masraflarını azaltmak için daha küçük uçağa binmesi olduğunu kaydetti.

Spicer, her kabine üyesinin lojistiğiyle ilgilenmediklerini de söyledi.

Medya kuruluşları uçaklardaki koltuklar için muhabirlerinin paralarını ödüyor.

Toner, Dışişleri Bakanlığı’nın Tillerson yönetiminde sessiz kaldığı ya da Trump yönetiminde marjinalleştiği iddialarını reddediyor.

Toner, “Bakan Tillerson Beyaz Saray’a, Başkan’a çok bağlı, sürekli Başkan’la konuşuyor. Sizi temin ederim Bakan’ın sesi, Dışişleri Bakanlığı’nın sesi siyasi tartışmalarda net bir şekilde duyuluyor,” dedi.

Tillerson’ın Medyaya Tavrı Eleştiri Konusu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG