Erişilebilirlik

Tillerson Takma İsimle E-Posta Yazışması Yapmış


ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın petrol şirketi Exxon Mobile’de görev yaptığı dönemde iklim değişikliği ve diğer konularla alakalı e-posta yazışmalarını takma isimle yaptığı belirtildi.

New York Başsavcısı Eric Schneiderman’ın ofisinin kaleme aldığı bir mektupta, Tillerson’ın 2008-2015 yılları arasında ‘Wayne Tracker’ takma ismiyle e-posta adresi kullandığı kaydedildi.

Wayne, Tillerson’ın göbek ismi.

Mektup, Schneiderman’ın Exxon’un iklim değişikliği konusunda hisse sahipleri ve kamuyu yanlış bilgilendirdiği iddiası hakkında yürüttüğü soruşturmayı idare eden New York eyaleti yargıcına gönderildi.

Exxon sözcüsü Alan Jeffers yaptığı açıklamada, “Wayne.Tracker@exxonmobil.com, şirketin e-posta sisteminin parçası ve seçilmiş üst düzey şirket yetkilileriyle eski başkan arasında işle alakalı geniş ölçekli konularda güvenli ve hızlı biçimde iletişim yürütülmesi için devreye sokuldu” dedi.

Jeffers, şirketin Schneiderman’ın ofisinden gelen celp kağıdına yanıt olarak 2,5 milyon sayfadan oluşan belgeler sunduğunu ve mektuptaki iddialara da mahkeme dosyalarında yanıt vereceğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan ise konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Reuters’ın gördüğü mektupta, Exxon’un takma isimli e-posta adresini daha önce açıklamadığı belirtiliyor. Mektupta yargıca, Exxon’dan ‘Wayne Tracker’ takma adlı e-posta ile ve şirketin diğer yöneticilerine ait ilave 34 hesaptaki belgelerin korunup korunmadığını izah etmesini istemesi çağrısı yapılıyor.

Mektupta, Exxon’un ‘Wayne Tracker’ e-posta adını taşıyan 60 civarında belge ürettiği ancak bu e-postanın Exxon’taki ilgili yazışmalarda Tillerson tarafından kullanıldığını hiçbir zaman söylemediği kaydediliyor.

Mektupta, mahkemeye, Exxon’dan başka herhangi bir e-posta hesabının da Tillerson tarafından kullanılıp kullanılmadığını tespit etmesini istemesi çağrısında da bulunuluyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG