Erişilebilirlik

Tillerson Hindistan’da Bölgesel Ortaklığı Görüştü


ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ortadoğu ve Asya turu kapsamında Hindistan’a gitti. Başbakan Narendra Modi ve Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj ile görüşen Tillerson’un ziyareti, ABD ile Hindistan arasında stratejik bağların geliştirilmesi için atılan önemli bir adım.

Tillerson’ın Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj ile görüşmesinde kilit konular, terörle mücadele ve Hindistan’ın Afganistan’ın kalkınmasına yardımdaki rolü oldu. Bakanlar, Yeni Delhi’deki görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi. Terörle mücadelede ABD’nin Hindistan’la omuz omuza çalışacağını söyleyen Tillerson, teröristlere güvenli bölgelere müsamaha gösterilmeyeceğinin altını çizdi.

Tillerson aşırıcı grupların, Pakistan’ın güvenliğini tehdit edebileceğine yönelik endişelerini de dile getirdi. ABD Dışişleri Bakanı, "Pakistan sınırı içinde sayılarını, güçlerini ve kapasitelerini artıran terör örgütleri, Pakistan'ın istikrarı ve güvenliğine tehdit oluşturabilir. Pakistan'ın istikrarının bozulması kimsenin çıkarına değil. Bunu Pakistan yönetimine de dile getirdim" diye konuştu.

Tillerson ayrıca, bölgede artan Çin etkisine karşı Hindistan’ı daha önemli rol oynayabilecek bir ortak olarak gördüklerinin altını çizdi ve “Hindistan’ın lider güç olmasını destekliyoruz ve bölgede güvenliği sağlaması için gerekli katkıları yapmayı sürdüreceğiz. Hindistan’ın askeri modernizasyonu için ileri teknoloji sağlamaya istekliyiz” dedi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Swaraj da Washington’un iyimserliğini paylaştıklarını dile getirdi; Başkan Donald Trump’ın bölgedeki yeni stratejisininse ancak Pakistan’ın ayrım yapmadan tüm terör gruplarına karşı kararlı adımlar atmasıyla başarılı olabileceğini söyledi.

Tillerson bölge ziyaretlerini, Trump yönetiminin yeni Güney Asya stratejisini açıklamasından sonra gerçekleştiriyor. Washington, Afganistan’ın ekonomik istikrarı ve Pakistan’ın topraklarındaki terör örgütlerine karşı harekete geçmesinde Hindistan’ın daha geniş bir rol oynamasını istiyor.

Pakistan’da Hindistan’ın yüksek temsilcisi olarak yıllarca görev yapan Gopalaswami Parthasarthy’ye göre Amerikalılar artık Taleban’ın Pakistan topraklarında aldığı destekle ilgili mazeretleri kabul etmeyecek. Parthasarthy, “Pakistan ne kadar inkar etse de, Taleban’a güvenli bölge sağlanıyor; Pakistan istihbaratı, örgütü silahlandırmaktan ve eğitmekten vazgeçmiyor. Tillerson aslında ‘kendinize gelin, yoksa sonuçları kötü olur’ mesajı veriyor” şeklinde konuşuyor.

Hindistan’daki uzmanlarsa ABD ile yakın ilişkilerin Yeni Delhi için birçok kazanımı olsa da temkinli olmak gerektiği görüşünde. Eski dışişleri bakanı Kanwal Sibal, “Hindistan’ın kendi çıkarlarını koruması ile Trump’ın öngörülemeyen idaresiyle işbirliğini geliştirme arasında doğru dengeyi bulmak zor bir konu” diyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG