Erişilebilirlik

Tillerson: ‘Görevden Ayrılmayı Asla Düşünmedim’


ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, görevinden ayrılmayı hiçbir zaman düşünmediğini söyleyerek hakkındaki ‘istifa edecek’ yorumlarını yalanladı.

Amerikan NBC televizyonu bu sabah, Tillerson’ın 20 Temmuz’da Pentagon’da Başkan Donald Trump’ın ulusal güvenlik ekibi ve kabine yetkilileriyle yaptığı bir toplantıda Trump için “moron” dediği ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’in müdahalesiyle son anda istifadan vazgeçirildiğini iddia eden bir haber yayınlamıştı.

Bu haberin ardından kamera karşısına geçen Tillerson, “Bu görevden ayrılmayı hiçbir zaman düşünmedim” diyerek, bunun tersi iddiaların “yanlış” olduğunu belirtti.

Açıklamasında Trump’a desteğini yeniden vurgulayan Tillerson, Başkan Trump ve yönetimine olan bağlılığının göreve başladığının ilk gününde olduğu kadar güçlü olduğunun altını çizerek, “Başkanın atamasıyla hizmet veriyorum ve başkan hedeflerini başarmada benim yararlı olabileceğimi düşündüğü müddetçe de buradayım” diye konuştu.

Tillerson, Trump için “moron” ifadesini kullandığı iddiasının sorulması üzerine, “Bu tür önemsiz şeylerle uğraşmayacağım. Bu yönetimi bölmek için verilen bu çabanın parçası olmayacağım” ifadesini kullandı.

XS
SM
MD
LG