Erişilebilirlik

Tillerson: ‘Büyükelçilik Önündeki Kavga Kabul Edilemez’


ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında Türkiye Büyükelçiliği Konutu önünde meydana gelen olayları “kabul edilemez” olarak niteledi.

Fox News’a konuşan Tillerson, “Neler yaşandığını konuşmak ve bunun düpedüz kabul edilemez olduğu şeklindeki görüşümüzü aktarmak için Türkiye Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdık” dedi.

Şu anda olayla ilgili devam eden bir soruşturmanın olduğunu belirten Tillerson, “Bu soruşturmanın neticesini bekleyip göreceğiz. Ama Türkiye büyükelçiliğinde yaşananlara dair hayalkırıklığımızı ilettik” diye konuştu.

Tillerson, Cumhuriyetçi Senatör John McCain’in, “Türkiye Büyükelçisi’nin sınır dışı edilmesi gerektiği” sözlerinin hatırlatılması üzerine, “Böyle bir karara varmadan önce soruşturmanın tamamlanmasını beklememiz gerektiğini düşünüyorum” ifadesini kullandı.

McCain: Sadece görüntüyü izleyin yeter

Aynı programa konuk olan McCain de, Büyükelçi Serdar Kılıç’ın sınırdışı edilmesi görüşünü tekrarlayarak, “Onlar (kavgaya karışanlar) onun ve Erdoğan’ın adamlarıydı. Amerika bu değil ve Amerika’da buna izin verilmez. Barışçıl protestocular dayak yiyor. Bu tamamen yanlış. İlave bilgi talep ettik demek, herhangi bir ilave bilgiye ihtiyacınız yok, sadece görüntüyü izleyin yeter” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG