Erişilebilirlik

THY ve İstanbul Çıkışlı Uçuşlarda Yasak Kalkıyor


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ABD'ye İstanbul çıkışlı uçuşlarda, kabin içerisine tablet, diz üstü bilgisayar gibi elektronik eşya sokulması yasağının kalkacağını açıkladı.

Arslan, NTV gece bültenindeki telefon bağlantısında, bugün ABD'nin gönderdiği bir teknik heyet ile söz konusu elektronik eşya yasağının değerlendirildiğini söyledi. Bu değerlendirme sonucunda İstanbul Atatürk Havalimanı'nın yasak kapsamı dışına çıkarılacağını belirten Arslan, "Çarşamba günü itibariyle yasak kalkıyor" dedi.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda uluslararası havacılık kuruluşlarınca belirlenmiş standartlar üzerinde tedbirler uygulandığını kaydeden Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hal böyleyken İstanbul için yasağın uygulanması kesinlikle doğru değil. Bu konuda muhataplarımızla sıklıkla görüştük ve bu tezimizi savunduk. Ve şunu söyledik, 'Eğer İstanbul'dan giden bir yolcu terör olayına katılabilecekse Avrupa'nın herhangi bir yerinden giden yolcu da karışabilir. Dolayısıyla ya herkese uygulamak zorundaydınız, ya da Türkiye'ye böyle bir yasak getirmemek durumundaydınız. Günün sonunda bu noktaya geldiler."

Yasak yaygınlaşacak mı?

İstanbul'daki ABD uçuşları için tomografi cihazı uygulamasını da anımsatan Arslan, artık İstanbul için yasağın kalkacağını ancak ABD'nin İstanbul'daki tedbir almayan havalimanlarına yasak uygulayacağını da ifade etti.

Arslan, ABD'nin dünya genelinde böyle bir yasağı gündeme getireceği sinyalini verdi.

Arslan, THY'nin 5 Haziran uçuşunda ABD'den teknik heyet tarafından doğrudan "teyit gözlemi" yapılacağını da açıkladı. Arslan, "Bu teyit gözlemi ile bu yasak kalkacak" diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG