Erişilebilirlik

Theresa May’in Brexit Karşıtı Ses Kaydı Ortaya Çıktı


İngiltere Başbakanı Theresa May’in ülkesinin AB’de ayrılması durumunda ekonomik zorluklar yaşanacağını söylediği bir ses kaydı basına sızdırıldı.

Guardian gazetesinin özel haberine göre 23 Haziran’daki AB referandumundan bir ay kadar önce Goldman Sachs Bankası’nda düzenlenen basına kapalı bir toplantıda konuşan May, Avrupa Birliği içinde kalmanın faydalarını anlattı.

May, 26 Mayıs tarihli toplantıya katıldığında İçişleri Bakanı görevindeydi.

Ses kaydına göre Theresa May, İngiltere referandumda AB’den ayrılma, yani Brexit kararı verirse büyük şirketlerin İngiltere’yi terk edeceğini söyledi.

May, “Bence ekonomik argümanlar gayet açık. 500 milyonluk bir ticaret bloğunun parçası olmak bizim için önemli. Size daha önce de söylediğim gibi birçok kişi İngiltere Avrupa’da olduğu için yatırım yapacak” dedi.

Ses kaydına göre May, “Eğer Avrupa’da olmasaydık şirketler İngiltere’dense Avrupa kıtasında varlık göstermeyi tercih ederlerdi. Ekonomik anlamda bizim için kesin avantajları var” diye konuştu.

İngiltere Başbakanı May, toplantıda ayrıca Avrupa içindeki İngiltere’nin polis ve istibaharat paylaşımı gibi işbirliğiyle daha güvende olacağını da belirtti.

May’in ses kaydındaki ifadeleri son haftalardaki Brexit açıklamalarıyla büyük tezat oluşturuyor.

Muhafazakar Parti Kongresi’nde May, Avrupa ortak pazarında olmaktansa ülkesine göç oranını azaltmayı tercih edeceğini söylemişti.

May’in ses kaydı muhalefetten büyük tepki aldı.

İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn, İngiltere Başbakanı’nın Brexit’le ilgili “kurnaz planının” hiç planı olmadığını gösterdiği yorumunu getirdi.

İşçi Partisi’nin Brexit’ten sorumlu üyesi Keir Starmer, Twitter’da paylaştığı mesajda “Referandum öncesi Başbakan 500 milyonluk güçlü ticaret bloğunun gerekliliğinden söz ediyor. Şimdiyse ekonomi ve istihdama öncelik vermiyor” ifadelerini kullandı.

Partinin kıdemli isimlerinden Andrew Gwynne, “İngiltere’nin ortak pazara erişiminin ne büyük bir felaket olacağını kendisi de anlıyor. O halde neden halka karşı dürüst olmuyor ve nasıl bunu koruyacağını anlatmıyor” diye sordu.

Liberal Parti lideri Tim Farron da, “Theresa May’in bir grup bankacıya Brexit’in yıkıcı etkilerini özel olarak anlattığı gibi halkı uyarmak için siyasi cesaret bulamaması hayal kırıklığına yolaçtı” dedi.

Goldman Sachs, ortaya çıkan ses kaydının May’in banka çalışanlarına yaptığı bir konuşmadan alındığını açıkladı. Sachs, May’e konuşma için ödeme yapılmadığını da bildirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG