Erişilebilirlik

Theresa May B Planını Açıklamaya Hazırlanıyor


İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit planının parlamentoda geçen hafta reddedilmesinin ardından yeni bir B planı açıklamaya hazırlanıyor. Ancak parlamento üyeleri yeni planın da eskisinden çok farklı olacağını beklemiyor.

May’in parlamentonun alt kanadı olan Avam Kamarası’na yola nasıl devam etmeyi düşündüğüyle ilgili planını sunması bekleniyor. Ancak May’in eski planında radikal değişiklikler yapacağını gösteren bir işaret yok. May’in yapabileceği tek değişikliğin en tartışmalı konulardan biri olan sınır konusu olduğu sanılıyor. Brexit’in ardından AB üyesi İrlanda ile Kuzey İrlanda arasında sınırda kontrol noktaları kurulmaması konusunda AB’nin garanti vermesi, Brexit anlaşmasının en tartışmalı konularındandı.

AB ise Brexit anlaşmasının tartışmaya açık olmadığını belirtiyor ve fiziki sınır olmamasını garanti altına alan ‘‘backstop’’ denilen mekanizmanın anlaşmanın ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguluyor.

İngiliz parlamenterler May’in sunacağı B planını ve planda yapılacak olası değişiklikleri 29 Ocak’ta oylayacak. İngiltere’nin AB’den çıkış tarihiyse 29 Mart.

İngiltere ve AB uzun müzakereler sonucunda Kasım ayında Brexit anlaşması üzerinde mutabık kalmıştı. Ancak anlaşma İngiliz parlamentosundan geçemedi. İngiltere’nin AB’den ayrılmasını destekleyen parlamenterler anlaşmanın İngiltere’yi AB’ye bağımlı kılacağını ve Londra’nın bağımsız bir ticaret politikası yürütemeyeceğini savunuyor.

May, anlaşmanın geçen hafta parlamentoda 202’ye 432 gibi ezici bir çoğunlukla reddedilmesinin ardından, yeni bir yol bulmak için tüm partilerle görüşeceğini söylemişti.

Ancak İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn bu görüşmeleri gösteriş olarak değerlendirdi ve diğer muhalefet liderleriyse Başbakan’ın anlaşmasız Brexit olasılığını masadan kaldırması isteklerini dikkate almadığını belirttiler.

May bunun yerine Brexit yanlısı muhafazakar parlamenterleri ve partisinin Kuzey İrlandalı müttefiki Demokratik Birlik Partisi’nin desteğini kazanmaya çalışıyor.

XS
SM
MD
LG