Erişilebilirlik

Texas Eyaletinde Yaşayanlar İdamı Destekliyor


Texas Eyaletinde Yaşayanlar İdamı Destekliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00
Linki indirmek için

Texas Eyaletinde Yaşayanlar İdamı Destekliyor

Amerika’da 33 eyalette cinayet gibi suçları işleyenlere ölüm cezası veriliyor. Ölüm cezasının en fazla infaz edildiği eyalet ise Texas. Birçok ülke tarafından kınansa da Texas eyaletinde yaşayanların %70’i idam cezasını destekliyor

1992 yılında işlediği cinayetten suçlu bulunan Marvin Wilson Texas’ta geçen ay idam edildi.

”Zeka geriliği olanlar idam cezasına çarptırılmamalı.”

Avukatları zeka geriliği olduğu testlerle saptanan Wilson’un idam edilmemesi için son dakikada Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Ancak eyaletin karşı deliller sunması üzerine mahkeme temyiz talebini reddetti.

Gloria Rubac: ”Ölüm cezasına hayır demek için toplandık.”

İdam cezası karşıtı Gloria Rubac, Wilson’un zeka seviyesini ölçmede kullanılan kriterlerin yetersiz olduğu görüşünde.

Gloria Rubac: ”Kriterlerin hiçbiri tıbbi ya da psikolojik etkenlere dayanmıyor.”

Cinayete kurban gidenler adına adalet arayanlarsa tutukluların zeka seviyesine ilişkin tartışmalara aldırış etmeden ölüm cezasını destekliyor. Birçok Amerikalı, ölüm cezasının caydırıcı olduğu görüşünde birleşiyor.

Dallaslı bir sakin: ”Ölüm cezası bazılarının suç işlemesini engelleyebilir.”

Tutukluların masumiyetlerinin kanıtlandığı birkaç vakaysa ölüm cezasına verilen desteği azalttı.Rice Üniversitesi’nden Profesör Robert Stein Texas’ta kamuoyunun idam cezasına yönelik tavırlarını araştırıyor.

Robert Stein: ”Halk 1990‘lı yılların ortasına kadar ölüm cezasını destekliyordu. O zamandan bu yana desteğin hızla azaldığı gözleniyor.”

Stein, Latin kökenliler ve diğer azınlıkların sayısının artmasının, ölüm cezasına verilen desteğin azalmasına katkıda bulunduğu görüşünde. Uzman, ölüm cezasına karşı çıkanların özellikle kendilerini savunma gücü olmayan sanıklara yardım etmeye yöneldiğini söylüyor.

Robert Stein: ”İdam cezasının adil olmadığını düşünen birçok kişi artık buna doğrudan karşı çıkmıyor. Bunun yerine daha adil bir yargı sürecini güvence altına alıp ölüm cezası infazlarının azaltılmasını amaçlamaya başladı.”

Stein, kamuoyunun şimdilik idam cezası konusuyla fazla ilgilenmediğini söylüyor. Tüm ülkedeki ölüm cezalarının üçte birinin infaz edildiği Texas’ta ise idam cezalarına verilen destek devam ediyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG