Erişilebilirlik

Trump Bütçede Büyük Kesintiler Öngörüyor


Trump yönetimi, federal bütçede önemli kesintiler içeren teklifini bugün resmen açıklıyor. Açıklama öncesinde yetkililerin verdiği bazı bilgilere göre Trump yönetimi 10 yıl içinde sosyal programları azaltarak bütçeyi dengelemek istiyor. Kesinti yapılması planlanan sosyal programlar arasında yoksullara gıda ve sağlık hizmetleri veren programlar da var.

Başkan’ın bütçe planının Kongre tarafından onaylanması gerekiyor. Bu süreçte teklifte önemli değişiklikler yapılabiliyor. Demokratlar Trump’ın birçok önerisine karşı çıkıyor. Başkan’ın Cumhuriyetçi müttefikleri de bütçede bazı konularda bölünmüş durumda.

Trump’ın bütçesi 10 yılda 3, 6 trilyon dolarlık kesinti öngörüyor. En büyük kesinti ise 800 milyar dolarla Medicaid adı verilen ve yoksullara sağlık hizmeti sunan sosyal program. Bu programdaki kesintilerin Obama’nın çıkardığı ve herkese zorunlu sağlık sigortası getiren Obamacare yasasının iptalinden sağlanması umuluyor.

191 milyar dolarlık kesinti ise 40 milyondan fazla yoksulun yararlandığı gıda yardımı programından yapılacak.

Bütçe teklifi ayrıca öğrenci kredileri ve memurların emeklilik haklarında kesintiler öngörüyor. Bununla birlikte askeri harcamalar arttırılıyor.

Beyaz Saray’ın bütçe teklifi Başkan’ın ekonomik politikasının %2-3 büyüme sağlayacağı varsayımı üzerine dayanıyor.

Bütçe planında, sınır güvenliğine 2,6 milyar dolar ayrılıyor. Bunun 1, 6 milyar doları Trump’ın Amerika-Meksika sınırına örmeyi planladığı duvar projesine ayrılmış durumda. Dış ülkelere askeri yardımda da değişiklikler öngörülüyor, ancak İsrail ve Mısır’ı bunun dışında tutuluyor.

Mulvaney, “Bunu yüzde yüz değişiklik olmadan uygulayabilirmiyim? Tabi ki hayır” ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisi Demokrat Lideri Nancy Pelosi, Trump’ın bütçe planının “ekonominin içini boşalttığını” söyledi, oysa bütçenin eğitim, temiz enerji ve tıbbi araştırmalara yatırımlara yoğunlaşması gerektiğini kaydetti.

XS
SM
MD
LG