Erişilebilirlik

Terör Amerikalı Gençleri Korkutuyor


Geçtiğimiz ay yapılan bir anket, Amerika’da yaşayan gençlerin çoğunun, yabancı uyruklu aşırıcıların olası şiddet eylemlerinden korktuğunu gösterdi. Ankete göre, Afrika ve Latin kökenli gençlerin yarısından fazlası da beyaz Amerikalılar’ın olası şiddet eylemlerinden de korkuyor

Chicago Üniversitesi ile Associated Press haber ajansının NORC Kamu Araştırmaları Merkezi’yle yaptığı araştırmaya 18 ila 30 yaş arasındaki Amerikalı gençlerin katıldı. Anket, Afrika, Asya ve Latin kökenli Amerikalılar ile beyaz Amerikalılar’ın en az yarısının, yabancı uyruklu aşırıcıların Amerika’da düzenleyebileceği şiddet eylemlerinden korktuğunu ortaya koydu.

Aynı ankette, Afrika kökenlilerin yüzde 62’si ve Latin kökenlilerin yüzde 55’i, Amerika’daki beyazların olası şiddetinden kaygılı olduklarını da gösterdi. Bu kaygının, Asya kökenliler ve beyaz Amerikalılar arasında yüzde 30’a gerilediği görüldü.

Anket, hangi ırktan olursa olsun Amerikalı gençlerin, terör eylemlerini önlemek için bazı özgürlüklerin feda edilmesi gerektiği konusunda hemfikir olduğunu da gösterdi. Katılımcıların yüzde 11’i, özgürlüklerden sürekli fedakarlık edilmesi gerektiğini söylerken, yüzde 54’ü özgürlük kısıtlamasının gerekli görülürse yapılması gerektiğini savundu.

Bu arada, anket katılımcılarının üçte ikisi, Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump’ın Müslümanlar’ın Amerika’ya girişinin yasaklanması önerisine karşı çıkıyor. Beyazların yüzde 64’ü, Latin kökenlilerin yüzde 66’sı, Afrika ve Asya kökenli Amerikalıların da yüzde 79’u böyle bir yasağı onaylamıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG