Erişilebilirlik

Tepkiler Artarken Trump Geri Adım Atmıyor


Charlottesville’deki beyaz ırkçı gösteriler ve şiddet olaylarına gösterdiği tepki nedeniyle yoğun eleştiri altında olan Trump geri adım atmıyor. Trump, kendisine danışmanlık yapan ve peş peşe istifalar yaşanan Amerika Sanayi Konseyi'ni dağıttı. Trump Twitter’dan yaptığı duyuruda, Strateji ve Politika Konseyi’ni de dağıttığını açıkladı.

Öte yandan ABD’nin eski başkanları George H.W. Bush ve oğlu George W. Bush, ortak açıklama yayınladı. İki eski başkan, “Amerika her zaman ırksal yobazlığı, Yahudi düşmanlığını ve her türlü nefreti reddetmelidir” ifadelerini kullandı.

Açıklamada ülkenin kurucu önderlerinden Thomas Jefferson’ın sözlerine atıfta bulunan başkanlar, “Charlottesville için dua ederken, bu şehrin en ünlü vatandaşının, Bağımsızlık Bildirgesi’ne kaydettiği temel gerçekleri hatırlatmak istiyoruz: Bütün insanların eşit yaratıldıklarına; yaratıcıları tarafından onlara hayat, özgürlük ve mutluluğu arama hakkı gibi geri alınamaz bazı haklar verildiğine inanıyoruz” dedi.

Başkan Trump’ın Charlottesville ile ilgili yorumları, Cumhuriyetçi Parti içinde de eleştirilere neden oldu.

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Başkanı Paul Ryan, “Şu konuda açık olmalıyız. Beyaz ırkı üstünlüğünü savunmak tiksindirici. Bu yobazlık, ülkenin savunduğu tüm değerlere aykırı” dedi.

Geçen yıl başkan adaylığını Donald Trump’a kaptıran Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio da, “Sayın Başkan, beyaz ırkçıların suçun sadece bir bölümünden sorumlu tutulmasına izin vermezsiniz” mesajını paylaştı.

Ohio Valisi John Kasich de, ABD Başkanı’nın bu tür nefret gruplarını lanetlememesi halinde, bu insanların zafer kazanmışçasına hareket edebileceği uyarısında bulundu. Kasich, “Ku Klux Klan, neo-Naziler ve başkaları arasında hiçbir ahlaki benzerlik yok. Burada konu başkaları değil” diye konuştu.

Beyaz ırkçı, Ku Klux Klan örgütünün eski lideri David Duke ise Trump’ı desteklemekte gecikmedi. Duke, “Charlottesville ile ilgili gerçekleri söyleme cesareti ve dürüstlüğü gösterdiğiniz, solcu teröristleri lanetlediğiniz için size teşekkür ediyorum Başkan Trump” dedi.

Senato azınlık lideri Demokrat Charles Schumer ise Duke’un desteği üzerinden Trump’ı uyardı. Schumer, “Eğer David Duke ve diğer beyaz ırkçılar açıklamalarınızı alkışlıyorsa, bir şeyleri çok çok yanlış yapıyorsunuz demektir” ifadelerini kullandı.

Trump’ın açıklamalarına, müttefik İngiltere’nin başbakanı Theresa May’den de yorum geldi. May, “Faşist görüşlerini ortaya koyanlarla buna karşı çıkanlar arasında bir eş-değerlik göremiyorum. Bence sorumluluk taşıyan tüm yetkililerin nerede olursa olsun aşırı sağcı görüşleri lanetlemesi önemli” dedi.

Hafta başında da Almanya Başbakanı Angela Merkel, Charlottesville’deki beyaz ırkçıları kınamıştı. Merkel’in sözcüsü, “Olabilecek en korkunç şekliyle acımasız ırkçılık, Yahudi düşmanlığı ve nefret vardı. Böyle konuşmalar ve görüntüler her zaman çok çirkin” demişti.

XS
SM
MD
LG