Erişilebilirlik

Temsilciler Meclisi'nden Sandy Mağdurlarına Gecikmeli Yardım


Sandy, son dönemde Amerika’nın kuzeybatı kıyılarını vuran en şiddetli fırtınalardan biriydi
Amerika Temsilciler Meclisi, Sandy kasırgası mağdurlarına gönderilecek 51 milyar dolarlık yardım paketini geçirdi.

Doğal afetten 78 gün sonra geçirilen karar, şu ana kadar felaket bölgesi New Jersey ve New York eyaletlerine gönderilecek en büyük yardım paketini içeriyor.

Yılbaşında onaylanan mali kriz önlemlerinin ardından Sandy mağdurlarına yardım paketini atlayan Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi Partili çoğunluk üyeler, başta New Jersey’in aynı partili valisi tarafından büyük eleştiri almıştı.

Bazı Cumhuriyetçi üyeler, devlet bütçesinde bazı kesintilere gitmeden yardım paketini onaylamayı reddediyordu. Muhalefet, yardım paketinin 20 milyar dolarlık kısmını federal bütçeden kesintilerle karşılayacak bir değişikliği de tasarıya ekledi.

Temsilciler Meclisi, yeni yılın ilk haftasında Sandy mağdurları için 10 milyar dolarlık yardım paketi onaylamıştı. Son yardım paketi Senato’nun da onayını almayı bekliyor.

Sandy, son dönemde Amerika’nın kuzeybatı kıyılarını vuran en şiddetli fırtınalardan biriydi. Kasırga, nüfusun yoğun olduğu bir bölgeyi vurduğu için, 2005’teki Katrina kasırgasından bu yana da en çok maddi zarara yol açan doğal afet oldu.
XS
SM
MD
LG