Erişilebilirlik

Kongre'den 'Telekulak Operasyonu'na Onay


Amerika Temsilciler Meclisi, Ulusal Güvenlik Dairesi’nin ‘telekulak operasyonunu’ sürdürmesine karar verdi. Karar, devletin 300 milyon Amerikalı’nın telefon ve internet iletişimleri hakkında bilgi toplamaya devam etmesine izin veriyor.

Söz konusu karar, 2014 Savunma Bütçesi’nin oylanması sırasında iliştirilen ve telekulak operasyonunun sonlandırılmasını isteyen yasa değişikliğinin oylanması sırasında alındı. Yasa değişikliği Temsilciler Meclisi’ndeki oylamada kıl payı farkla reddedildi. Ancak oylamadan önce Temsilciler Meclisi’nde ulusal güvenlik ve özel hayatın korunması arasında ateşli tartışmalar yaşandı.

Obama yönetimi, Kongre’deki ulusal güvenlik uzmanları ve çok sayıda Cumhuriyetçi Partili üye telekulak operasyonunu sona erdirmeyi amaçlayan yasa değişikliğine şiddetle karşı çıkıyordu. Değişikliğe yalnızca libertaryen Cumhuriyetçiler ve liberal Demokratlar destek verdi.

Yasa değişikliği Temsilciler Meclisi’nden geçseydi bile, Senato’dan geçmesi beklenmiyordu ve büyük olasılıkla Başkan Barack Obama tarafından veto edilecekti.

Beyaz Saray, Obama’nın bu programın yarattığı, özel hayatın gizliliği konusundaki kaygıları gidermeye açık olduğunu bildirdi.

Ulusal Güvenlik Dairesi’nin Amerikalılar’ın telefon ve internet iletişim kayıtlarını toplaması yönündeki gizli program ilk kez Daire’nin eski çalışanı Edward Snowden tarafından açıklandı.

Gizli programı açıklamadan önce Amerika’dan kaçan Snowden, halen Moskova Şeremetyevo Havaalanı’ndaki transit salonunda mahsur durumda. Pasaportu Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından iptal edilen Snowden, seyahat belgeleri olmadığı için bulunduğu yeri terk edemiyor.

Snowden’in Rusya’ya sığınma başvurusunun kabul edildiği ve kendisinin havaalanını terk etmeye hazırlandığı bildirilmesine rağmen avukatı, bazı sorunlar çıktığını ve bir süre daha havaalanında kalması gerektiğini açıkladı.

Rus haber ajansları, Edward Snowden’in Moskova Havaalanı’nın uluslararası transit bölgesinden ayrılmasına izin veren belgelerin kendisine teslim edildiğini ve resmen Rusya’ya girmesine izin verildiğini bildirmişti.

Snowden yaklaşık bir aydır havaalanının transit bölgesinde kendisine bir ülkenin sığınma ya da çıkış hakkı tanımasını bekliyor. Eski istihbaratçı bazı Latin Amerika ülkelerinin kendisine sığınma hakkı vermesine rağmen çıkış kağıtları olmaması yüzünden transit bölgeden ayrılmamıştı.

Amerika, Edward Snowden’ı casusluk suçundan yargılamak istiyor. Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Washington’un Snowden’i iade talebini reddetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG