Erişilebilirlik

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda Nunes Krizi


House Intelligence Committee Chairman Rep. Devin Nunes, R-Calif. is pursued by reporters as he arrives for a weekly meeting of the Republican Conference with House Speaker Paul Ryan and the GOP leadership, March 28, 2017, on Capitol Hill in Washington.

Rusya’nın 2016 başkanlık seçimine müdahalesini soruşturan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu, bu haftaki tüm toplantılarını iptal etti. İptal gerekçesi, Komisyon Başkanı Devin Nunes’un Demokratlar’ın soruşturmadan kendisini çekmesi yönündeki çağrılarını reddetmesi.

Nunes, komisyondaki en kıdemli isim olan Demokrat Adam Schiff’in kendisine istifa çağrısı yapmasının ardından, “Herşey siyasi, insanlar burada birçok şey söylüyor, bu siyasetin bir parçası,” dedi.

Schiff ise istifa çağrısını isteyerek yapmadığını belirtti ve Nunes ile yıllardır birlikte çalıştığına dikkat çekti. Adam Schiff bununla birlikte soruşturma tarafsız olmazsa ve Komisyon Başkanı tarafından tarafsız şekilde yürütülmezse kamuoyunun sürece inancının kalmayacağı mesajını verdi.

Nunes geçen hafta Başkan Donald Trump’ın tesadüfi şekilde “izlemeye takıldığını” açıklamıştı.

Nunes bu bilgiyi aldığı kaynağı henüz açıklamış değil.

Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Üyesi Peter King Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte, Nunes’un doğru şeyi yaptığını ve bu yüzden de Nunes’i zayıflatmak için düzenli çabaların olduğunu belirtti.

Senato Azınlık Lideri Demokrat Chuck Schumer de Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan’a Nunes’u görevden alma çağrısı yaptı. Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Nancy Pelosi de Ryan’ın Nunes’un en azından soruşturmaya müdahil olmaması konusunda ısrarcı olmasını istedi.

Schumer, Nunes’ungerçeklerin peşinde olan biri izlenimi bırakmadığını belirtti, Başkan’ı ve partisini koruma amacıyla hareket ettiğini söyledi.

King ise komisyon üyelerinin Nunes’i desteklediğini belirtiyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer ise Nunes’un haber kaynağının bilmediğini kaydetti. Nunes ise Beyaz Saray çalışanları ile görüşmediğini, birkaç kaynağı olduğunu belirtiyor.

Geçen hafta Nunes, Trump ve ekibinin konuşmalarının Amerikan istihbarat birimlerinin tesadüfi şekilde eline geçtiğini söylemişti. Nunes, bu bilgiyi açıklamadığı kaynağından aldığını belirtmişti.

Nunes, komisyonun 21 üyesini bilgilendirmeden konuyu muhabirler ve başkanla konuşmuş, bu da tepki çekmişti.

Nunes daha sonra komisyondan özür dilemişti.

Trump da Nunes’ın açıklamalarından kendisinin bir şekilde haklı çıktığını belirtmişti.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey ise eski başkan Barack Obama’nın Trump Tower’ı dinlettiği iddiasına dair bilgi olmadığını belirtmişti.

XS
SM
MD
LG