Erişilebilirlik

Temsilciler Meclisi Geçici Bütçeyi Görüşmeye Devam Ediyor


Amerika Temsilciler Meclisi, federal hükümete geçici harcama yetkisi verip vermeme konusunu görüşmeye haftasonu da devam ediyor.

Geçici bütçe, Kongre tarafından onaylanması durumunda devlete yalnızca 15 Kasım’a kadar harcama yetkisi verecek.

Kongre’nin yeni mali yılın başlayacağı 1 Ekim Salı gününe kadar geçici bütçeyi onaylamaması durumunda, federal hükümetin faaliyetleri, hiçbir harcama yapamayacağı için durmak zorunda. Bu yüzbinlerce kamu sektörü çalışanının zorunlu ücretsiz izne çıkarılması, çok sayıda devlet programına ödeneğin bir anda kesilmesi anlamına geliyor.

Muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti’nin kontrolundaki Temsilciler Meclisi, geçen hafta geçici bütçe yasasını onaylamış, ancak Başkan Barack Obama’nın çıkarılmasında öncülük ettiği Sağlık Reformu’na bu bütçeden ödenek sağlanmasına izin vermemişti.

Demokrat Partili Başkan Obama, Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Partili üyelerini “tribünlere oynamakla” suçlamış ve “Obamacare” adıyla da anılan sağlık reformuna dokunmamaları çağrısında bulunmuştu.

1 Ekim’de yürürlüğü girecek yeni sağlık reformu herkesi zorunlu sağlık sigortası kapsamına alacak. 300 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan Amerika’da yaklaşık 50 milyon kişinin sağlık sigortası yaptırmaya gücü yetmiyor.

Cumhuriyetçiler uzun bir süredir yeni sağlık reformunu iptal etmeye çalışıyor.

Dün Senato geçici bütçeyi normal haliyle kabul etmişti. Ancak geçici bütçenin yürürlüğe girmesi için Kongre’nin iki kanadının 30 Eylül Pazartesi gecesine kadar tek bir metin üzerinde anlaşıp bunu Başkan’ın imzasına sunması gerekiyor.

Temsilciler Meclisi önümüzdeki saatlerde geçici bütçenin kendi versiyonunu oylayacak, ama çıkan metnin öncekinden farklı olması beklenimiyor. Demokrat Parti'nin kontrolundaki Senato'dan gelen işaretse, Temsilciler Meclisi versiyonunun kabul edilmeyeceği yönünde.

Ayrıca Kongre’yi 17 Ekim’de de ayrı bir sorun daha bekliyor. Bu tarihte de federal hükümetin borç alma yetkisinin uzatılması ve borçlanma tavanının yükseltilmesi için oylama yapılması gerekiyor. Kongre bunu onaylamazsa, bu Amerikan hükümeti ilk kez borçlarını kapatamaz duruma düşecek.

Obama Beyaz Saray’daki açıklamasında Kongre’nin borçlanma tavanını yükseltmemesi durumunda, bunun Amerika ve dünya ekonomilerinin istikrarına ağır etkileri olacağı uyarısında bulundu.

Bazı Cumhuriyetçi liderler, federal hükümetin kısmen de olsa faaliyetlerinin durmasının, gelecek Kongre seçimlerinde kendi partilerine zarar vermesinden korkuyor. 1995’te yine Cumhuriyetçiler’in kontrolundaki Temsilciler Meclisi’nin yol açtığı kriz yüzünden federal hükümet, 28 gün kapalı kalmış, ardından bir sonraki yıl yapılan başkanlık seçimlerini Demokrat Partili Başkan Bill Clinton yeniden kazanmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00
XS
SM
MD
LG