Erişilebilirlik

Temsilciler Meclisi Başkanı Ryan Yeniden Aday Olmayacak


Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan Kasım’da yapılacak kongre seçimlerinde yeniden seçilmek için aday olmayacağını açıkladı.

İlk önce Ryan’ın ofisinden yapılan açıklamada, Temsilciler Meclisi Başkanı’nın görev süresinin sonuna kadar hizmet edeceği ve Ocak’ta emekliye ayrılacağı belirtildi.

Ryan da daha sonra düzenlediği bir basın toplantısıyla yeniden aday olmayacağını kamuoyuna açıkladı.

Ryan basın toplantısında, gelen bir soru üzerine Rusya soruşturmasına da değindi ve Özel Savcı Robert Mueller ya da Adalet Bakanı yardımcısı Rod Rosentein’in görevden alınacaklarını düşünmediğini söyledi. Ryan, “olmayacağına dair garantiler aldım, konuyla ilgili Beyaz Saray’daki insanlarla konuşuyorum” dedi.

Danışmanı Brendan Buck, “Yaklaşık 20 yıl Temsilciler Meclisi’nde bulunduktan sonra Temsilciler Meclisi Başkanı, bir koca ve baba olarak ailesine daha fazla zaman ayırmaya hazır” dedi.

48 yaşındaki Ryan’ın ayrılığı, Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elinde tutma planlarını, Başkan Donald Trump’a destek oranlarının düşük olması nedeniyle daha karışık hale getirebilir.

Ryan’ın yeniden aday olmayacağını açıklaması aslında sürpriz değil. Politico Aralık ayında Ryan’ın çevresine 2018 Kongre seçimlerinden sonra emekli olmak istediğini belirttiğini kaydetmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG