Erişilebilirlik

Temsilciler Meclisi 61 Milyar Dolarlık Bütçe Kesintisini Onayladı


Temsilciler Meclisi 61 Milyar Dolarlık Bütçe Kesintisini Onayladı

Amerika'da Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi hükümet harcamalarında 61 milyar dolarlık kesintiye gidilmesini kararlaştırıldı. Kesintiler arasında Başkan Barack Obama'nın sağlık yasası reformu da bulunuyor. Bu sabah yapılan oylamada sadece üç Cumhuriyetçi Parti üyesi tasarı karşıtı oy kullandı. Yasa onay alması için Senato'ya gönderilecek.

Oylamanın Amerika'da bütçe kesintileriyle ilgili tartışmaları alevlendirmesi bekleniyor. Demokratlar bazı sosyal programlar, sağlık reformu, Çevre Koruma Dairesi gibi konularda kesintiye karşı çıkıyor. Senato'da çoğunlukta olan Demokratlar 61 milyar dolarlık bütçe kesintisine onay vermeyeceklerini söylüyor.

Amerika'da bir önceki mali yıl 30 Eylül'de sona erdi. Kongre geçen yılın bütçesini kesinti tartışmaları devam ederken uzatma kararı aldı. Uzatma kararının süresi 4 Mart'ta sona eriyor. Yeni bütçenin o tarihe kadar kararlaştırılması gerekiyor. Başkan Obama hükümet bütçesinde aşırı kısıtlamaya giden bir yasayı veto edeceğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG