Erişilebilirlik

26 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


26 Temmuz Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00

Washington Post, geçen hafta beyin kanseri teşhisi konulan Arizona Senatörü John McCain’in Senato’ya geri dönüşünü ana sayfadaki haberiyle bildiriyor. Gazete, sağlık tasarısının Senato’da tartışmaya açılması için yapılan oylamada oy kullanmak üzere görevinin başına dönen McCain’in diğer senatörlerle paylaştığı karşılıklı nezaket sözlerinden sonra 15 dakikalık çarpıcı bir konuşma yaptığını yazıyor. Habere göre McCain, Senato’yu çok sert bir dille eleştirerek partizanlığın sona erdirilmesi gerektiği çağrısında bulundu ve ”Hiçbir iş çıkaramıyoruz” dedi. McCain, sağlık tasarısının tartışmaya açılması yönünde oy kullandığını, ancak tasarının mevcut haline ”evet” demeyeceğini kaydetti. Ancak gazete, McCain’in dün sağlık tasarısı tartışmasının devamı lehine kullandığı oyun, aslında bozuk bir düzenin devamı için atılmış bir adım olduğu yorumunda bulunuyor. Böylelikle McCain, aslında eleştirdiği sistemin sürekliliğini sağlamış oldu, çünkü Senato Çoğunluk lideri Mitch McConnell, bundan böyle komisyonlarda yapılan çalışmaları, Demokrat Partililer’in katkılarını ve McCain’in arzu ettiği şekildeki partilerüstü müzakereleri saf dışı bırakabilecek. Oysa kullanılmış olan bir ”hayır” oyu, Senato liderlerini yeniden toplanmaya zorlayacak ve partilerüstü müzakerelerin önünü açacaktı.

Gazete ayrıca McCain’in belki de senatör olarak son kez yaptığı konuşmanın yankılarına da yer veriyor. Savaş mahkumu olarak Vietnam’dan beş yıl işkence gören, savaş kahramanı gözüyle bakılan ve tüm Amerika’nın büyük saygısını kazanan McCain, 30 yıl emek verdiği Senato’da da bilge devlet adamı muamelesi görüyor. McCain’in senatörlere zamanın siyasi çıkmazını aşmaları çağrısında bulunduğu tutkulu konuşması, gerek Cumhuriyetçi gerek Demokrat hemen hemen her senatörün duygu dolu anlar yaşamasına yol açtı.

Washington Post bugün ayrıca Kuzey Kore’nin nükleer füze elde etme yolunda hızla ilerlediğine dair bir habere yer ayırıyor. Gazete, Amerikalı yetkililerin vardıkları sonuca göre Kuzey Kore’nin önümüzdeki yıl nükleer kapasiteli kıtalararası balistik füze elde edebileceğini bildiriyor. Bu da Kuzey Kore’nin Kuzey Amerika’daki kentleri vurabilecek nükleer silahlara sahip olma takvimini büyük ölçüde kısalttığı anlamına geliyor. Pentagon, Kuzey Kore’nin yıllardır amaçladığı nükleer silaha tahmin edilenden iki yıl daha önce kavuşabileceği sonucuna, son zamanlarda yapılan ve Kuzey Kore’deki silah araştırmalarının ne kadar geliştiğini ortaya koyan denemelerden sonra vardı. Habere göre Kuzey Kore’nin nükleer silah elde etmede önüne çıkan teknik engellerden biri, silahın atmosfere yeniden girişinde yaşanacak sorunlarla ilgili. Uzmanlara göre füzenin, atmosferin üst katmanlarını aşarken savaş başlığına zarar vermeyecek şekilde tasarlanması gerekiyor. Kuzey Kore füzelerinden birinin taşıyacağı minyatür nükleer savaş başlığı yapma becerisini henüz sergilemiş değil.

New York Times da John McCain’in ameliyat ve sonrasındaki beyin kanseri teşhisinin ertesinde Senato’ya geri dönüşü ve sağlık tasarısının geleceğine ilişkin haberleri ana sayfadan aktarıyor. Gazete, sağlık tasarısının tartışmaya açıldığını ancak Senato’daki Cumhuriyetçi Partililer’in milyonlarca Amerikalı’ya sağlık sigortası satın alma olanağı tanıyan Obamacare’i geri çevirecek yeni bir yasa üzerinde anlaşmaya varamadıklarını bildiriyor. Habere göre Amerikan ekonomisinin altıda birini oluşturan Amerikan sağlık hizmetleri sisteminde değişiklik öneren tasarı, Cumhuriyetçi Parti’nin farklı ideolojik yelpazesini temsil eden dokuz senatörün muhalefetine takıldı.

New York Times’ın bir başka ana sayfa haberiyse Adalet Bakanı Jeff Sessions’la ilgili. Gazete, Washington’un acımasız siyasi rekabet ortamında Jeff Sessions’ın Başkan Trump tarafından yalnız bırakıldığını, geçmişe bakıldığında bir bakanın başkan tarafından böylesine kenara itildiği bir başka vakaya rastlamanın zor olduğunu bildiriyor. Habere göre Trump, Sessions’ı ”çok zayıf” olarak niteleyerek Adalet Bakanı’nın bir anlamda idam fermanını imzaladı. Güç ve iktidarı her şeyin üzerinde gören bir kişiliğe sahip olan Trump için yakınındaki bir kişiyi zayıf olarak tanımlaması, gazeteye göre son derece manidar. Sessions sükunetini korurken kabinenin diğer üyeleri, Trump’ın Sessions’a karşı aldığı tavrın kendileri için ne anlama gelebileceğinin ipuçlarını çözmeye çalışıyor. Gazete, Trump’ın kendisine yakın kişileri tedirgin etme ve sürekli diken üzerinde tutma taktikleriyle serpildiği yorumunda bulunuyor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG