Erişilebilirlik

24 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


24 Temmuz Amerikan Basınından Haberler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:49 0:00

Washington Post, Afganistan’da IŞİD’e karşı verilen mücadeleyi ana sayfasına taşımış. Gazete, Horasan’daki IŞİD örgütlenmesine yönelik operasyonun dördüncü ayına girdiğini, Amerikan ordusunun örgütü yıl sonuna kadar bölgeden temizleme sözü verdiğini yazıyor. Gazeteye göre Amerika’nın Afganistan’da düzenlediği hava operasyonları, 2012 yılında zamanın başkanı Barack Obama’nb ın asker arttırım kararından bu yana ilk kez en yoğun seviyeye çıktı. Yerel Afgan istihbaratı ve Amerikan ordusu, Horasan’daki IŞİD örgütlenmesinin, militanlarını kaybettiği oranda yerine koyma becerisine sahip olduğunu bildiriyor. Bu da bölgede yürütülen operasyonun çok uzun süreceğinin sinyallerini veriyor. Gazete, Amerika’nın Nisan ayında Afganistan’ın Açin bölgesindeki mağaralara nükleer olmayan en büyük bombasını attığını hatırlatıyor. MOAB adıyla bilinen bombanın kaç militanın ölümüne neden olduğu ise bilinmiyor. Gazetenin verdiği bir başka ayrıntı ise IŞİD’in Afganistan ve Pakistan’daki saldırılarını yoğunlaştırmasıyla ilgili. Askeri yetkililer, Irak ve Suriye’de toprak kaybetmeye devam eden örgütün Ortadoğu’dan kaçan militanlarının Afganistan’ın istikrar ve iktidar boşluğu olan doğu bölgelerinde yeniden konuşlanıp örgütlenmesinden korkuyor. Savunma Bakanlığı, Afganistan’da 2015’te 2 bin 500 olan IŞİD militan sayısının bugün binin altına düştüğünü bildiriyor. Ancak Afgan yetkililer, sadece Açin bölgesinde binin üzerinde militan olduğunu tahmin ediyor.

Washington Post bugün ayrıca Beyaz Saray’daki yeni iletişim ekibinin Rusya’ya uygulanacak yaptırımlar konusunda çelişkili ifadeler kullandığını yazıyor. Habere göre Beyaz Saray yetkililerinden, Pazar günü çıktıkları televizyon programlarında, Trump’ın Kongre’deki Rusya’ya yaptırımlarla ilgili yasayı destekleyip desteklemediği hakkında çelişkili açıklamalar geldi. Trump’ın yeni iletişim ekibinin başına New Yorklu yatırımcı Anthony Scaramucci getirildi. Beyaz Saray Sözcülüğü görevineyse Sean Spicer’ın istifası üzerine yardımcısı Sarah Huckabee Sanders atandı. Habere göre Sanders, dün ABC Televizyonu’na yaptığı açıklamada Beyaz Saray’ın Rusya’ya yaptırım yasasını desteklediğini belirtti. Aynı dakikalarda CNN Televizyonu’nun programında konuk olan Scaramucci ise Başkan Trump’ın yaptırımlar yasasını imzalayıp imzalamama konusunda henüz bir karara varmadığını söyledi. Gazete, bu çelişkilerin, Başkan’ın ilk altı ayına damgasını vuran Rusya meselesi konusunda Beyaz Saray’ın hala net bir tavrı olmadığı görüntüsü oluşturduğu yorumunda bulunuyor. Gazete, yeni iletişim direktörü Anthony Scaramucci hakkında ayrıntılara da yer veriyor. Hiçbir iletişim deneyimi bulunmayan Scaramucci’nin geçmişteki siyasi bağlantıları da Trump’ın yakın müttefiki olduğu sonucuna varmayı zorlaştırıyor. Bunun nedeni, Scaramucci’nin Barack Obama’nın 2008 seçim kampanyası için bağış toplama çalışmalarına katılmış, 2016 seçimlerinde ise Cumhuriyetçi aday adayları Scott Walker ve Jeb Bush’u desteklemiş olması.

Washington Post bugün ayrıca Texas eyaletinin San Antonio kentinde bir Walmart mağazasının arkasına park edilen ve havalandırma ünitesi olmadığı için içi aşırı derecede ısınan tırın içinde en az 39 kişi bulunduğunu bildiriyor. Gazete, bu kişilerden sekizinin ölü bulunduğunu, kimilerinin neredeyse ölmek üzere olduğunu, bir kişininse hastanede öldüğünü yazıyor. Yetkililere göre, bu kişiler insan kaçakçılığı kurbanı. San Antonio kent yönetiminden yapılan açıklamaya göre tır açıldığında içinde bulunan bazı kişilerin nabzının aşırı sıcak nedeniyle dakikada 130’u attığı tespit edildi. Yetkililer, tedavi altına alınanlardan bazılarının geriye dönüşü olmayan beyin hasarıyla karşı karşıya kalacaklarını söylüyor.

New York Times da Rusya’ya uygulanması planlanan yaptırımlarla ilgili habere yer veriyor. Gazete, Trump’ın Moskova’ya yönelik dostça yaklaşımına güvenmeyen Cumhuriyetçi ve Demokrat Partililer’in uzun zamandır başkanın elini bağlamaya çalıştığını ve yeni yasa sayesinde Trump’ın Rusya yaptırımlarını kendi başına kaldırma yetkisine son verebileceğini bildiriyor. Gazeteye göre geçmesi olası görünen yasa, her iki kanadı da Cumhuriyetçi Parti’nin kontrolunda olan Kongre’nin ilk kez önemli bir konuyla ilgili olarak Trump üzerinde iradesini kullandığını gösterecek. New York Times, yasanın uzun vadede Amerika’nın Rusya’yla olan ilişkileri ve Amerikan başkanlık kurumu üzerinde de etkileri olacağı öngörüsünde bulunuyor.

New York Times bugün ayrıça lösemi tedavisinde kullanılan gen terapisinin önümüzdeki birkaç ay içinde onaylanmasının beklendiğini ve bu yöntemin, kanser tedavilerinde çığır açacağını yazıyor. Habere göre gen tedavisi, kanser hastasının kendi bağışıklık sistemi hücrelerini yeniden tasarlıyor ve bu hücrelerin kanserli hücrelere saldırmalarını sağlıyor. Uzmanlara göre bu yeni yöntem, kan kanserlerinin tedavisine yaklaşımda devrim yaratacak nitelikte. Ancak yöntemin katı tümörler üzerinde de etkili olup olmadığını anlamak için en az beş yıllık araştırma gerekiyor. Bu yöntemin Arizona Senatörü John McCain’in de yakalandığı agresif beyin kanseri türü gliyoblastom tedavisinde etkili olup olmadığı da inceleniyor.

XS
SM
MD
LG