Erişilebilirlik

17 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


17 Temmuz Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:43 0:00

Washington Post, Amerikan istihbarat birimlerinin, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Katar’ı hedef alan siber saldırılarla bağlantısını doğruladığını bildiriyor. Gazete, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Mayıs ayı sonunda Katar hükümetine ait haber ve sosyal medya sitelerine müdahale ettiğini ve Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad El Sani’ye ait olarak gösterdiği bazı kışkırtıcı söz ve yorumlar yayınladığını yazıyor. Habere göre Amerikan istihbarat birimleri, Katar ve komşuları arasında krize yol açan siber müdahaleyi Birleşik Arap Emirlikleri’nin kendisinin mi yaptığının, ya da başkalarına mı yaptırdığının açıklık kazanmadığını kaydetti. Katar Emiri, Birleşik Arap Emirlikleri’nin müdahalesiyle 24 Mayıs’ta yayınlanan söz ve yorumlarda, İran’ı ‘İslami güç’ olarak niteliyor ve Hamas’ı övüyor gibi gösteriliyor. Bu tarih, Başkan Trump’ın Suudi Arabistan’da Körfez ülkelerinin liderleriyle terörle mücadele üzerine yaptığı toplantıların hemen sonrasına denk geliyor. Habere göre Katar Emiri’nin internette çıkan yorumlarından sonra Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, Katar medyasına derhal yasak koydu, Katar’la ticari ve diplomatik ilişkileri kesti ve bölgede daha önce eşi görülmemiş bir krizin patlak vermesine yol açtı. Birleşik Arap Emirlikleri Washington Büyükelçisi Yusuf El Utayba ise yayınladığı açıklamada Washington Post’un haberini yalanladı ve ülkesinin, söz konusu hackleme olayıyla hiçbir ilişkisi olmadığını kaydetti.

New York Times ise ana sayfasında yer verdiği haberinde Amerika’daki ceza hukuku sisteminin bir parçası olan şartlı tahliyeleri mercek altına alıyor. Gazete, hapishanelerdeki mahkûm sayısı arttıkça şartlı tahliye edilenlerin sayısının da arttığını ve çocukluklarından bu yana birçok sorunla mücadele eden eski mahkumların dışarıdaki hayata uyum sağlamakta zorlandıklarını bildiriyor. Şartlı tahliye edilenlerin nerede yaşayacaklarına, kimlerle görüşeceklerine, paralarını nasıl harcayacaklarına, madde bağımlılığı tedavisi görüp görmeyeceklerine eyaletler ve şartlı tahliye edilen mahkumları takip eden memurlar karar veriyor. Şartlı tahliye edilenlerin cezaevi dışındaki yaşama ayak uydurmalarının önündeki en büyük engellerden biri ise uyuşturucu bağımlılığı. Şartlı tahliye edilmenin özgürlüğe kavuşmak anlamına gelmediğini vurgulayan gazete, çok sayıda eski mahkumun uyuşturucu bağımlılığından kurtulamadığı ve dışarıda suç işlemeye devam ettiği için yeniden tutuklandıklarını, suç döngüsünden kurtulamadıklarını bildiriyor.

New York Times bugün ayrıca sol gözünün üzerindeki kan pıhtısının alınması için Cuma günü ameliyat olan ve şu anda Arizona eyaletindeki evinde dinlenen Senatör John McCain’in sağlık durumu ve bu durumun, Cumhuriyetçi Parti’nin hazırladığı sağlık yasa tasarısının Senato’da oya sunulması sürecine etkileri hakkındaki habere de yer veriyor. Habere göre McCain’in yokluğu, sağlık tasarısının Senato’da oylanmasını geciktiriyor. Beyin cerrahlarına göre 80 yaşındaki McCain’in geçirdiği ameliyat, çok uzun bir iyileşme dönemini zorunlu kılıyor. Doktorları, Senatör McCain’in durumuna ilişkin herhangi bir açıklama yapmıyor. Bu da McCain’in Senato’daki görevinin başına ne zaman döneceği konusundaki belirsizliğin devam etmesine neden oluyor. Gazeteye göre Senato’daki sağlık tasarısının oylamasının gecikmesi, tasarının kabul edilmemesi olasılığını arttırıyor.

Los Angeles Times da geçen hafta Paris’i ziyaret eden, haftasonunu da New Jersey eyaletinde kendisine ait golf kulübünde geçiren Başkan Trump’ın Washington’a döndüğünü, ancak başkanı başkentte yeni bir dönemece giren Rusya soruşturmasının, tökezleyen sağlık yasa tasarısının ve iyice düşen kamuoyu destek oranının karşıladığını yazıyor. Habere göre Başkan Trump’ın büyük oğlu Donald Jr.’ın yeni ortaya çıkan Rusya bağlantıları, Rusya soruşturmasına yeni bir boyut kazandıracak. Tüm bu gelişmeler, Başkan Trump’ın kamuoyundan aldığı destek oranına da yansıdı ve modern Amerikan tarihinde hiçbir başkanın almadığı kadar düşük destek oranı almasına yol açtı. Bu hafta başkanlık koltuğunda altıncı ayını tamamlayan Trump ise yüzde 36 olarak belirlenen kamuoyu destek oranını “şu an itibarıyla fena değil” şeklinde nitelendirdi. Washington Post gazetesi ve ABC Televizyonu’nun ortak anketine göre Amerikan halkının yüzde 58’i, Trump’ın icraatlarından memnun değil. Başkanların kamuoyundan aldıkları desteği yansıtan anketler, 1940’lı yıllarda yapılmaya başlandı. Daha önce hiçbir başkan, bu kadar düşük destek oranıyla karşı karşıya kalmamıştı. LA Times, Trump’ın en büyük destek kaybına Mayıs ayının başında, yani FBI Başkanı James Comey’i görevden alması ve Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Parti eliyle hazırlanan sağlık tasarısını kabul etmesi üzerine uğradığını yazıyor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG