Erişilebilirlik

Temelli: ’Vesayet Sistemini Sonlandırma Fırsatı Önümüzde’


Temelli: ’Vesayet Sistemini Sonlandırma Fırsatı Önümüzde’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

Seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere, seçilen yerel yöneticilerle Diyarbakır’da bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim stratejilerinin başarılı olduğunu söyledi. Temelli, “Vesayet sistemini sonlandırma fırsatı önümüzde” diye konuştu.

Seçim sonuçlarının değerlendirileceği ve gelecek dönem stratejisini belirlemek amacıyla düzenlenen toplantıya HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Temelli, iktidarın hatalarında ısrar ettiğini söyledi. İktidarı gerilimi tırmandırmakla suçlayan Temelli, “Bu seçim döneminde, kampanya sürecinde ve halen devam eden süreçte Türkiye çok önemli derslere tanıklık etti. Bu dersi almak gerekir. Bu dersi özellikle iktidarın alması gerekir. İktidarın bu dersi almak, hatalarından geri adım atmak yerine geride bıraktığımız bir hafta içinde hatalarında ısrar ettiğini görüyoruz. Evet, bu konuda ısrar Türkiye'yi çok daha zor koşullara, çok daha içinden çıkılmaz koşullara sürükler. O yüzden de diyoruz ki bir an önce hukukun üstünlüğüne, yasalara uyulması gerekiyor. Seçim sonuçlarından gerekli dersi çıkararak, Türkiye’yi gerilim ortamından çıkarması gereken iktidar halen gerilimi arttırmaktadır. İktidarın bu huyundan vazgeçmesini kısa zamanda beklemiyoruz ama anayasal kurumların üzerine düşeni yapması, yasalar ve Anayasa'nın gereğini yerine getirmesi gerekiyor” dedi.

YSK’nın yasalara uymak zorunda olduğunu vurgulayan Temelli, “İktidarın seçim sonuçlarını kabul etmez tavrına karşı anayasa kurumları Anayasa'ya ve hükümlerine göre adım atmalıdır. YSK anayasal bir kurumdur seçim adaletine ve seçimin nasıl yapılacağına dair yasalara uymak durumundadır. İtirazları değerlendirirken de mazbataları da verirken de YSK yasaların gereğini yerine getirmelidir” diye konuştu.

HDP’nin seçim stratejisinin başarılı olduğunu savunan Temelli, “Vesayet sistemini sonlandırma fırsatı önümüzde” dedi. Temelli, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu vesayetçi sisteme son vermek üzereyiz. Bu vesayetçi sistemin en kristalize edilmiş şekli kayyumlardı ve buna son verdik, hep birlikte başardık. Cumhuriyet tarihi boyunca AKP döneminin bu vesayetçi ve kayyumcı anlayışı Türkiye'yi tecritleştiren en önemli sorundur. AKP'den öncede de vesayet vardı. Yerellere hak tanımayan, yerelleri sadece belediyecilik hizmetine sıkıştıran bir anlayış vardı. Bugün bu anlayışı kırma zamanıdır. Vesayet sistemini sonlandırma zamanıdır. Bu fırsat önümüzdedir. Bunu en iyi değerlendirecek olan sizlersiniz. Çünkü bizim bir fikriyatımız var. Bu fikriyatı hayata geçirebileceğimiz bir tabanımız var. Bu tabanımız halkımızdır.”

Belediye başkanlarının şeffaf olacağını ifade eden Temelli, belediyeleri enkaz olarak devralacaklarını sözlerine ekledi. Toplantı Temelli’nin konuşmasının ardından basına kapalı sürdü.

XS
SM
MD
LG