Erişilebilirlik

Harvey Kasırgası 4. Kategoriye Yükseltildi


ABD’nin Teksas eyaletine Harvey Kasırgası yaklaşıyor. Kasırganın kıyılara yaklaştıkça hızını artırdığı ve 4. Kategoriye yükseldiği belirtiliyor. Kasırganın getireceği yağmurların iç kesimlere doğru uzanan 161 kilometrenin üzerinde bir alanı sular altında bırakabileceği ihtimaline dikkat çekiliyor.

Teksas Harvey Kasırgası'na Hazırlanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:31 0:00

Yavaş ilerleyen kasırga, Amerika’yı yaklaşık 12 yıldır vuran en şiddetli fırtına olabilir. Yetkililer, Harvey’nin uzun yağmurlara hazırlanan milyonlarca kişi açısından “ağır bir risk” oluşturduğunu ve “hayati tehlike” taşıdığını kaydediyorlar.

Fırtınanın hızı saatte 200 kilometre civarına ulaşan rüzgarlara ve 4 metrelik dalgalara yol açma potansiyelinin bulunduğu da gelen bilgiler arasında.

Fırtınanın Teksas eyaletinin orta kesimlerinde, Port O’Connor ve Matagorda Bay arasında kıyıya bu gece geç saatlerde ya da Cumartesi günü erken saatlerde ulaşacağı tahmin ediliyor. Burası, Corpus Christi kentinin 110 kilometre kuzeydoğusunda 48 kilometre boyunca uzanan bir alan.

Ulusal Kasırga Merkezi sözcüsü Dennis Feltgen, “Kıyıya ulaşana kadar şiddetinin artmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

ABD Federal Acil Durum Dairesi (FEMA) başkanı, Teksas'ı "çok büyük bir felaketin" vurmak üzere olduğu uyarısını yaptı.

Harvey dün tropik bir alçak basınçtan hızlıca 1. Kategori kasırgaya yükseldi. Bu sabah erken saatlerde ise Ulusal Kasırga Merkezi, Harvey’nin 2. Kategori kasırga haline geldiğini açıkladı. Öğleden sonra da, Meksika Körfezi'nin ılık sularıyla beslenen kasırganın 3.kategoriye ulaştığı duyuruldu. Akşam saatlerinde ise kasırganın 4. kategoriye yükseldiği belirtildi.

Teksas’ta Corpus Christie’den Galveston Adası’nın batı kısmına uzanan 7 ilçenin tamamında alçak bölgelerde yaşayan on binlerce yerleşimci için zorunlu tahliye kararı alındı. Bu ilçelerden dördünde, yetkililer tüm ilçenin boşaltılması talimatını verdi ve kalanları da hiç kimsenin kurtarılma garantisinin olmadığı yönünde uyardı.

Teksaslı yetkililer, bölgeyi boşaltanların sayısının geçmişe oranla fırtınalardaki kadar fazla olmamasına dair endişe dile getirdiler.

Vali Greg Abbott bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, “Birçok kişi bu fırtınayı hafife alıyor, kendilerine büyük bir tehdit oluşturmayabileceğini düşünüyor. Lütfen uyarılara kulak verin ve mümkün olduğu kadar bölgeyi terkedin” dedi.

Abbott, Harvey’nin karaya vurması öncesinde, eyaletin Ulusal Muhafız birliklerine mensup 700 kişiyi göreve çağırdı.

Harvey’nin kıyıya vurmasından hızını düşürmesi ve ülkenin en kalabalık 4’üncü kenti Houston, San Antonio gibi kentlerde günlerce sürecek yoğun yağmurlara neden olması bekleniyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Başkan Donald Trump’ın gelişmelerle ilgili bilgilendirildiğini ve fırtına ilerledikçe de en güncel bilgilerin kendisiyle paylaşılmaya devam edeceğini söyledi.

Beyaz Saray'ın geçtiği bir başka açıklamada da, "Bu fırtına muhtemelen birkaç gün süreyle çok yıkıcı olacak. Başkan, bu tehlikeli fırtınanın güzergahında yer alan kişileri yerel ve eyalet yetkililerinin tavsiyeleri ve talimatlarına kulak vermeye çağırıyor. Başkan'ın en üst önceliği, halkın ve ilk müdahale ekiplerinin emniyeti. Tahliye emirlerine uymayanlar hem kendilerini hem de ilk müdahale ekiplerini tehlikeye atıyor olabilirler" ifadeleri kullanıldı.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG