Erişilebilirlik

Teknoloji Temizlik Ürünlerini de Değiştiriyor


Teknoloji Temizlik Ürünlerini de Değiştiriyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00
Yağ bulaşmış yüzeyler ancak bol sabunla ovularak temizlenebiliyor. Ancak yeni bir ürün yağlı bulaşıkların sabun kullanmadan ve ovmadan nasıl temizlenebileceği iddiasında?

Bulaşık yıkamayı pek çok insan sevmez. Ne kadar kirlilerse, o kadar sabun kullanmak gerekir ve sabun miktarı arttıkça da köpükler her yere yayılır.

Bilimadamlarının geliştirdiği yeni bir sıvı sayesinde artık yağlı yüzeyleri, sabun kullanmadan ve fazla ovmadan temizlemek mümkün.

Bu özel sıvı, bir seramik parçasının tek bir yüzüne uygulanıyor. Kırmızı renkte görülen yağ lekesinin sadece suyla temizlendiğini, sıvı uygulanmayan tarafın ise yağlı kaldığını görüyoruz.

Purdue Üniversitesi'nden Jeffrey Youngblood, "Bu maddeyi uygulamak için yüzeye püskürtmek yeterli," diyor.

Sıvı, ardı ardına dizilen birçok molekülün yarattığı uzun bir zincirden oluşuyor. Zincirin her parçası farklı özelliklere sahip. Bir parçası, teflon yüzeylerde dağınık haldeki yağı sıyırıp bir araya toplarken, diğer kısmı da suyun yağı durulamasına yardımcı oluyor.

Jeffrey Youngblood, "Bu sıvıyı kullanarak, yağı sıyırıp bir araya toplamaya çalışıyoruz. Bir şeyi yüzeyden ne kadar sıyırırsanız o kadar kolay temizlenir," şeklinde konuşuyor.

Bu yeni temizlik ürünü, hayatı kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Araştırmacılar bu yeni buluşların gelecek yıla kadar raflarda yer alabileceğini söylüyor.
XS
SM
MD
LG