Erişilebilirlik

‘Tek Yanlı Politikalara Yönelik Rahatsızlığın Dışa Vurumu’


İstanbullu göstericinin elindeki pankartta "New York'taki Central Park'ı, Londra'daki Hyde Park'ı, Berlin'deki Tiergarten'ı AVM'ye çevirmek isteseler ne yapardınız. Burada bu oluyor" ifadesine yer verilmiş. (Twitter).
Dün sabah İstanbul’un Taksim Meydanı’nda bulunan Gezi Parkı’nda polisin göz yaşartıcı gaz, basınçlı su ve toplumsal müdahale araçlarıyla göstericileri dağıtmasının ardından olaylar büyüdü.

Haberin yayına girdiği Türkiye saatiyle geceyarısını izleyen saatlerde, polis ve göstericiler arasında gerginliğin devam ettiği haberleri alınıyor. Dış haber televizyonları, İstanbul'daki olayları yavaş yavaş haber bültenlerinde üst sıralara yerleştirmeye başladı.

Ankara ve İzmir'de de Gezi Parkı eylemcilerine destek veren gösteriler düzenlenirken, sosyal medya üzerinden diğer kentlerde de bu eylemlere destek çağrıları geliyor.

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dört gündür devam eden protestolara neden olan Gezi Parkı projesinin bir alışveriş merkezi değil, yol genişletme projesi olduğunu söyledi ve olayın arkasında istismarcıların bulunduğunu savundu.

İdari yetkililer de polisin göstericilere karşı uyarısız ve orantısız güç kullandığı iddialarının inceleneceğini söylüyor. Olaylarda yaralananlar hakkında tam ve net bilgi de alınamıyor. Ancak çok sayıda kişinin tutuklandığı gelen haberler arasında.

Olaylara yakından tanık olan bir kişi de Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyaları Koordinatörü Nejat Dinç. Nejat Dinç, Gezi Parkı gösterilerinin, artık orada yapılacak alışveriş merkezi ya da yıkılacak ağaçların protestosunun çok önüne geçtiğini söyledi.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:15:57 0:00
Linki indirmek için

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Dinç, Gezi Parkı’nın sembolik anlam taşıdığını, bunun hükümetin tek taraflı aldığı kararlara yönelik halkın yaşadığı “rahatsızlığı ve huzursuzluğun dışa vurumu” olduğunu açıkladı.
Alparslan Esmer’in Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyaları Koordinatörü Nejat Dinç’le yaptığı söyleşinin tamamını ses dosyasına tıklayarak dinleyebilirsiniz.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG