Erişilebilirlik

Ted Cruz Trump'ı Zorluyor


Ted Cruz Trump'ı Zorluyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

Ted Cruz Trump'ı Zorluyor

Amerika’da başkanlık seçim yarışı giderek kızışıyor. Cumhuriyetçi cephede milyarder iş adamı Donald Trump liderliğini korusa da, geçen hafta Maine ve Kansas dahil toplam beş eyalette ön seçimleri kazanan Texas Senatörü Ted Cruz, Trump’la arayı kapatmaya başladı. Demokrat Parti cephesindeyse, Hillary Clinton rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders karşısındaki üstünlüğünü sürdürüyor.

Maine ve Kansas’taki ön seçimleri kazanırken Louisiana ve Kentucky’de önde giden Donald Trump’a çok yaklaşan Ted Cruz’un başarısı beklentilerin üzerine çıktı. Donald Trump, Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olabilmek için gereken delege sayısına en fazla yaklaşan aday adayı olsa da, geçen hafta beş eyaletten zaferle çıkan Cruz arayı kapatmaya başladı.

Cumhuriyetçi aday adaylarının son tartışmasında Trump ve Florida Senatörü Marco Rubio’nun ağız dalaşına girmesi, Cruz’un atağa kalkmasına yardım etti.

Cruz’un başarısı Trump’ın da dikkatini çekiyor. Trump bir toplantıda Cruz ile teke tek mücadele etmeyi istediğini ve bunun eğlenceli olacağını söyledi.

Demokrat Parti cephesindeyse, delege sayısı fazla olan büyük eyaletlerin çoğunda önseçimleri Clinton kazandı. Ancak Bernie Sanders yarışın henüz bitmediğini söylüyor.

Öte yandan Cumhuriyetçiler’in çekişmesi manşetlerden düşmüyor. Partinin önde gelen isimleri Trump’ı durdurmaya çalışıyor. Bunlardan en önemli isim 2012 senesinde Cumhriyetçi Parti başkan adayı olan Mitt Romney. Romney, Trump için sahtekar ve dolandırıcı sıfatlarını kullandı.

Ama Trump hala geleneksel bir başkanlık tartışması yürütmüyor.

Adaylık yarışı, bugün beş eyalette daha yapılacak ön seçimlerle devam ediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG